Ekonomi

İŞKUR Engelli Vatandaşa Hibe Desteği

Kendi işini kurmak isteyenler engelli vatandaşlar için İŞKUR engelli vatandaşa hibe desteği konusunu araştırdık. Bu makalede kısaca bilgi vereceğiz.

İŞKUR engelli vatandaşa hibe desteği sağlıyor. Kendi işini kurmak isteyen ve vasi tayin edilmemiş olan engelli vatandaşlar 65 bine kadar hibe desteği alabiliyor. Tabi her fikri olan engelli vatandaşa  nakit para verilmiyor. Bunun için bazı şartlar var. Bu şartları taşıyan ve girişimi için desteğe ihtiyacı olanlar destek imkanlarından yararlanabilir.

En az %40 ve üzerinde engele sahip olan ve zihinsel, ruhsal, bedensel ve duygusal yeteneklerini kaybeden engellilere hibe için şu şartların oluşması gerekiyor:

  • İŞKUR engelli kaydı olmak
  • Vasisi olmamak
  • En az %40 engelli olmak
  • 18 yaşını doldurmak
  • Emekli olmamak
  • İş kuracağı ilde ikamet etmek
  • Kuracağı işle ilgili gereken şartları ve yeterlilikleri taşımak
  • Herhangi bir icra dosyası olmamak
  • Büyük ve küçükbaş hayvancılık konusunda sertifika sahibi olmak

Engelli Hibe Desteğinin Kapsamı

 

Engelli hibe desteğinin kapsamı kuruluş ve işletme gideri desteği olarak değerlendirilmektedir. Bu desteklerden yararlanmak için birçok şartı yerine getirmek gerekecektir. Son derece önemli olan engelli desteği geri ödemesiz olduğu için işletme kurulurken yapılan giderleri iyice tespit etmek gerekmektedir. Engellilere hibe veren İŞKUR bu gereklilik için aynı zamanda ilgili girişimcilik eğitimi sertifikasına sahip olunmasını da istiyor. Engelliler için hibe kredisi vermek gerektiğinde bu miktar 2021 yılı için maksimum 65 bin TL olarak belirlenmektedir.

Hibe Desteği Oranları

 

İşyerinin resmi olarak kurulması için alınacak izin ve ruhsatlar söz konusu olduğundan maksimum 5 bin TL destek verilmektedir. Bu masrafları belgelendirmek oldukça önemlidir. İşletme giderlerinden olan faturalar (kira, elektrik, ısınma giderleri) ve benzer birçok gider kalemi için ihtiyaç duyulan maliyetlerin belirlenmesi ve belgelendirilmesi şartıyla giderlerin en fazla %60’ı kadar 15 bin TL’ye kadar hibe verilmektedir.

Kuruluş sırasında alınan makine, teçhizat ve donanımlar için de ortalama 45 bin TL destek sağlanması mümkün olmaktadır. Bu kurulacak işin durumuna ve şartlara göre değişiklik göstermektedir. Engellilere hibe desteği ile birçok maliyetin yükünün hafiflemesi mümkün olacaktır. Detaylı bilgi için İŞKUR sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu