Ekonomi

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Kimler Yaptırabilir?

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Kimler Yaptırabilir? Sosyal güvenlik kurumunda iki türlü sigortalılık şekli bulunmaktadır. Birincisi zorunlu sigortalı olma, ikincisi isteğe bağlı sigortalı olmak. Zorunlu sigortalılık, kanunda geçerli olan şartların oluşması halinde yapılması zorunludur.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Kimler Yaptırabilir? Ssk, işverenin yanında çalışan işçiye yapmak zorunda olduğu sigorta, Bağkur ise işyeri sahibinin kendine yapmak zorunda olduğu sigortalılık olarak tanımlanır. Kanun değişikliği ile SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI kurumları tek bir çatı altında toplanıp Sosyal güvenlik kurumu olmuştur. Peki, isteğe bağlı sigorta nedir?

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir

Sigortalı olarak bir işte çalışmayan her Türk vatandaşı emeklilik hakkı kazanmak ve devletin sağlamış olduğu tüm sağlık hizmetlerinden yararlanmak için isteğe bağlı sigorta yaptırabilir. İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapabilmek için SSK, Bağ-kur ve Emekli sandığına aktif olarak prim ödemiyor olmak gerekir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Türkiye’de yaşıyor olmak
  • Yurtdışında herhangi bir emekli aylığı almamak

Malülen emekli aylığı ve yaşlılık aylığı almıyor olmak isteğe bağlı sigorta başvuru şartlarıdır. Başvuru yapmak için ikamet edilen şehirdeki SGK il müdürlüklerine müracaat edildiği gibi ayrıca E- devlet üzerinden de başvuru yapılmaktadır.

Daha önce hiç sigortalı bir işte çalışmamış kişiler de isteğe bağlı sigorta yaptırarak emekli olabilir, Düzenli olarak prim ödeyerek devletin sunmuş olduğu her türlü sağlık hizmetinden emeklilik öncesi ve sonrası faydalanılır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar

Asgari ücretin yüzde 30′ u gibi bir tutar isteğe bağlı sigorta primi ücretini oluşturmaktadır. Bu tutar her yıl asgari ücrete göre değişir. 2022 yılı 4250 TL üzerinden ödenen isteğe bağlı sigorta primi ortalama 1621 TL

Normal sigortalının eş ve çocuklarına sağladığı her türlü imkandan isteğe bağlı sigortalı olan kişinin eşi ve çocukları faydalanabilir. 2008 yılına kadar isteğe bağlı sigorta primi SSK ve bağ- kur olarak ikiye ayrılıyordu. 2008 yılından sonra isteğe bağlı SSK kaldırıldı sadece isteğe bağlı Bağ-Kur kaldı. Sigortalı olarak prim ödeyenler 4A statüsünde emekli olurken Bağ-Kur primi ödeyenler 4B statüsünde emekli oluyor. Emeklilik için prim ödenirken son 1261 gün hangi statüde prim ödenir ise emeklilik şartları ona göre olmaktadır. Sigortadan emekli olmak isteyenler son 1261 günlük primini sigortalı olarak ödemek zorundadır. Aynı durum Bağ-kur emeklilik için geçerlidir,

Bütün bu bilgilerin yanı sıra sigorta, bağ-kur, emeklilik, isteğe bağlı gibi çalışma hayatıyla ilgili tüm yasal mevzuatı çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bağlı olarak hizmet veren ALO 170 arayarak öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu