Ekonomi

İhtiyaç Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

İhtiyaç Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz? İhtiyaç kredisi, nakit ihtiyacı olan kişilere verilen kredi türlerinden bir tanesidir. Uygun faiz oranları ile öne çıkan bu krediler bir çok banka tarafından veriliyor.

İhtiyaç Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz? Bankalar kredi konusunda müşterilerine kolaylıklar sunsa da bazı durumlarda kredi onaylanmayabilir. Peki onaylanmamasının nedeni ne olabilir?

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusunun reddedilmesinin ana nedeni kredi notudur. Kredi notunuz düşük olduğu zaman başvurunuzun onaylanması mümkün olmamaktadır. Kredi notu bankalar üzerinde ki tüm finansal işlemleri kapsamaktadır. Kredi ödemesini geciktirdiyseniz ya da yasal takibe girdiyseniz kredi notunuz düşecektir. Bu durum geri ödeme yapma konusunda güvenilir olmadığınızı gösterir. Kredi botu risk grupları şu şekildedir;

  • 0-699 en riskli grup,
  • 700-1099 orta riskli grup,
  • 1100-1499 az riskli grup,
  • 1500-1699 iyi,
  • 1700-1900 çok iyidir.

Gelir düzeyi ve sigortalılık durumu ihtiyaç kredisinin onaylanmamasının nedenlerinden bir tanesidir. Kredi notunuz yüksek olsa bile belgeli bir gelirinizin olması riskli olmanıza neden olabiliyor. Bankalar çalışanlara kredi verirken en az 3 ay sigortalı olarak çalışmanızı istiyor. Talep ettiğiniz kredi tutarının gelirinize göre çok fazla olması da ret yemenize neden olabilir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç kredisi hesaplaması yapılırken, ödeme gücünüzle beraber resmi sınırlandırmalar da yer almaktadır. Borcunuzun mutlaka gelirinizle dengeli olması gerekiyor. Geliriniz yüksek olsa bile ancak aylık gelirinizin yarısını geçmeyecek kadar kredi alma imkanınız bulunuyor.

Birden fazla kredi başvurusunda bulunmanız ret yemenize neden olabilir. İnsanlar bankaların fırsatlarından yararlanmak için aynı anda birden fazla başvuru gerçekleştirebiliyor. Eğer bir bankadan onaylanmış krediniz bulunuyorsa diğer bankalar direkt ret cevabı verebiliyor. Bu nedenle başvurularınızı yaparken birden fazla banka ile çalışmamanızı tavsiye ediyoruz. Eksik bilgi ya da yanlış gelir bilgilendirmesi yapmanız durumunda da kredi talepleriniz yerine getirilmeyebilir. Kredi notu ve gelir belgesi en önemli ikililerden bir tanesidir. Kredi notunuz ve geliriniz yeterli olması durumunda bankaların kerdi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bankaların sizler sunduğu faiz oranları ve vadelerine göre en uygun kredilerle tanışabilirsiniz. Kredi talep etmeden önce mutlaka internet üzerinden kredi hesaplama araçlarından yararlanmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu