Yaşam

50 Yaş Üstü Egzersiz Planı

İlerleyen yaş grubundaki insanların şikâyet ettikleri sorunlardan birisi bel ve sırt ağrılarıdır. Kronikleşen ve kireçlenmeye bağlı olarak rahatsız eden bu hastalıklardan kurtulmak isteyen insanlar uygulanan egzersiz programları ile dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam formunu sağlamaktadırlar. Bu egzersiz programları adım adım olup her biri dikkatli şekilde yapılmalıdır.

50 Yaş Üstü Egzersiz Planı
50 Yaş Üstü Egzersiz Planı

50 yaş egzersiz programında 1. Adım haftanın en az 2 veya 3 gününde yapılan bahçecik, ağırlık kaldırma ve kas gevşetme aktivitesi yapılmalıdır. Kas geliştirme hareketlerinde birer gün ara verilerek yapılması daha yararlıdır. 50 yaş üzeri egzersizin 2. Adımı ise Ağırlık kaldırmadır. Özellikle deneyimi 10 veya 15 kez 1 ile 3 kilo arasında ağırlık kaldırmalıdır.

50 Yaş Üstü Egzersiz Planı
50 Yaş Üstü Egzersiz Planı

İnsanlar belirli yaşın üzerine geldiklerinde hayatın kendisinden geçtiğine, yaşlandığına ve spor yapamayacağını belirtirler bu durum kişinin egzersizden ve spordan uzak kalmak isteğinin belirtisidir, önceleri sporun yaşı yoktur. Egzersizin 3, adımı ise yürüme bandında yürümektir ayak kaslarının sağlam kalmasını sağlayan bu hareketin dışında koordinasyon bisikletinde pedal çevrilmesi gerekir yaşlı ifade edilen ve adıma adım olan bu egzersiz hareketleri insanları korkutabilir ancak eklemlerde zorlama ve düşme riskini ortadan kaldırır.

50 yaş üzeri egzersizlerinin 4. Adımı haftada en az 4-5 gün kandiyo yapmasıdır. 20-30 dakikalık seanslarla yapacağınız bu uygulama güç egzersizidir. Son olarak yapacağınız güç egzersiz uygulaması egzersiz hareketlerinin yoğunluğunu artırılmasıdır. Ortalamanın üzerine çıkmak temel etkendir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 65 yaşında anneannem var . Yürümekte zorluk çekiyor spor yaptırmaya yürüşe çıkarmaya çalışıyorum vakit buldukça . Kendini biraz daha iyi hissettiğini söylüyor . Daha sağlıklı yaşam ve daha uzun yaşam için spor şart bu yüzden çevrenizde büyükleriniz ar ise onunla yürüyüşe çıkın hem kendiniz için hem onlar için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu