Eğitim

Çocukların Okul Ücretlerini Plastik Atıkla Karşılayan Bir Eğitim Kurumu

İnsanlık tarihindeki en yüksek sera gazı miktarına ulaşılması, plastik atık mücadele konusunda bazı uygulamaların gerçekleştirilmesine neden olmaktadır.

Plastik atık mücadelesi, son dönemin dünyanın geleceği konusunda bazı uygulamaların gerçekleştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Durumun bu denli kötü olması, insanlığın içinde bulunduğu bu mevcut durumun değiştirilmesi için gerekli bazı pozitif girişimlerin olmasını zorunlu kılmaktadır.

Hindistan’da İlerici Bir Okul

İşin oldukça olumsuz yanlarına odaklanmak yerine, gezegenimiz ve gezegen içerisinde yaşayan insanlar için en iyisini yapmaya çalışan bir okul bulunmaktadır. Bu okulda, Hindistan’da yer almaktadır.

Akshar, Hindistan’da yer alan bir eğitim- öğretim kurumudur. Bu okul, yapmış olduğu çalışmayla ilerici bir okul olma özelliği taşımaktadır. Okulda okuyan öğrenciler, plastik poşetlerini de yanlarında getirerek derslerine girmektedir.

Plastik Atık

Plastik sorunu konusunda oldukça pozitif bir iş gerçekleştiren Akshar okulu, öğrencilerin okul ücretlerini de bu plastik atıklarla karşılamaktadır. Okulun kurucularından biri olan Mazin Mukthar, 2013 yılında New York’ta eşiyle birlikte tanıştıktan sonra bu fikri edindiğini söylemektedir.

Okulun sağlamış olduğu faydalar ise şu şekildedir:

  • Öğrencilerin taş ocaklarında çalışmasını engellemiştir.
  • Ücretsiz bir şekilde öğrencilere eğitim alma imkanı sunmuştur.
  • Okulun bulunduğu yerdeki plastik atık sorununa çözüm olmuştur.

Öğrenciler Okul Kurulmadan Önce Taş Ocaklarında Çalışıyorlardı

Akshar okulu kurulmadan önce, öğrencilerin çoğu para kazanabilmek için taş ocaklarında, günlüğü yaklaşık 2.50$’a çalışmaktaydı. Ancak okul kurulduktan sonra, öğrencilerin hepsi okula geldiler ve temel ihtiyaçlarını okuldan karşılama imkanı buldular.

Okulun Bulunduğu Öğrenciler İçin Ücretsiz Eğitim İmkanı

Akshar okulu, orada bulunan öğrenciler için eğitime para vermemeyi sağlamıştır. Çünkü okul ücretlerini, plastik poşetlere toplamış oldukları plastik atıklardan çıkartmaktadırlar. Ne kadar çok plastik atık toplarlarsa, hem okul ücretlerini rahat bir şekilde karşılama imkanı elde edecekler, hem de temel ihtiyaçlarını toplamış oldukları bu plastik atıkların geri dönüştürülmesinden sağlayacaklardır.

Plastik Atık Sorununa Büyük Bir Çözüm

Öğrencilerin hem okul ücretini, hem de temel ihtiyaçları için gerekli olan parayı, toplayıp okula getirdikleri plastik atıklardan karşılamaktadır. Plastik atık sorunu için oldukça büyük bir çözüm olan bu girişim, her yönden insanlara kazanç sağlama imkanı sunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu