Moda

50’lerden Günümüze Taşınan 15 Moda Trendi

1950’li yıllarla birlikte hız kazanan moda akımında o günden bugüne bir yolculuğa ve sürekli değişen modanın geldiği noktaya bakarak zihnimizden şöyle bir modada ellili yıllar denilince yaşananları hatırlamaya ne dersiniz?

 

50’lerden Günümüze Taşınan 15 Moda Trendi
50’lerden Günümüze Taşınan 15 Moda Trendi

Değişen Değişmeyen Modası İle 50’li Yıllar

1950’li yıllarda kedi güneş gözlükleri modaydı. Kedigözü şeklinde olan bu gözlükler normal gözlük çerçevelerine de gördüğü ilgiden dolayı geçiş yaptı. Yine o yıllarda moda akımı devam eden şapkalar hem erkek hem kadınlar için geçerliliğini devam ettiriyordu. Erkekler için şapkanın kullanıldığı son dönemdi belki de. Fötr dediğimiz kovboy şapkalarına benzeyen şapkalardı.

50’lerden Günümüze Taşınan 15 Moda Trendi
50’lerden Günümüze Taşınan 15 Moda Trendi

Kadınlar o yıllarda çiçek desenli tek parça elbiseyi özel ve gündelik olarak giyiyordu. Hatta bu güzel elbiseler eldiven ile süslenerek ayrı bir canlılık kazanıyordu. Canlı renklerin hayatın daha çok içinde olan ellili yıllarda kadınlar şapka ile bütünlüğü sağlıyordu.

Yüz estetiğinde kalın kaşların hüküm sürdüğü bir dönem olan modada ellili yıllar, kadınların ayrıca kalem etek takımlarını özel gezilerinde ve iş hayatında sıkça kullandığı dönemdir. Toplumda kendini göstermeye başlayan kadınlar ayrıca kalın bukleli saçları ile meydan okurken, inci kolye her zaman vazgeçemedikleri aksesuar oluyordu.

Kadınların kullandığı bir diğer elbise ise kabarık elbiselerdi, bu elbiseler genelde tek parça olup, katmanları sayesinde kalınlık sağlarken, kadınlara geniş alan oluşmasına imkân veriyordu.

Büyük düşmelerin moda olduğu o yıllarda, kadınlar kürk detayı olan kıyafetleri de tercih ediyordu. Abartıya kaçan aksesuarları gözdesi yapan kadınların o yıllarda dans ayakkabıları da ayrı bir zevkle giydiği başka bir moda akımıydı. Uzun manto ve çerçeve çantalar ise yine kadınların vazgeçilmeleri arasındaydı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Genel olarak zaten moda geçmişten günümüze gelen eski tarzlara tekrar dönüp yeni şeylerin oluşmasıdır. 50 ler de moda olan elbiseler şimdi günümüzde de görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu