Ekonomi

Hesap Numarası Kaç Haneli (Tüm Bankalar) 

Hesap numarası aracılığıyla birçok banka işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda hesap numarası ile ilgili bilgilendirme yapacağız.

Hesap numarası para gönderme, kredi başvurusu ya da internet bankacılığı gibi birçok işlemi yapabilme olanağı sunmaktadır.

IBAN Numaralarında Hesap Numarası Nerede Yazmaktadır?

IBAN numaraları 26 haneden oluşmaktadır. Numaranın başında TR ülke kodu yer alır. Ülke kodundan sonraki ilk iki rakam kontrol basamaklarıdır. Ardından gelen 5 hane ise banka şube kodudur. 0 ile başlayan bir rezerv alanı vardır.

IBAN numarasının TR dahil ilk 10 hanesinin çıkarılması ile kalan 16 hane hesap numarasıdır. Bunun ilk 4 hanesi şube kodu, sonraki 8 hanesi müşteri numarası ve son 4 hanesi ise ek hesap numarasını temsil eder.

Hesap numarası

Hesap Numarası 7 Haneli Olan Bankalar Hangileridir?

  • Akbank
  • İş Bankası
  • Denizbank
  • Garanti Bankası

Hesap Numarası 8 Haneli Olan Bankalar Hangileridir?

  • Finansbank
  • Yapı Kredi
  • TEB
  • Halkbank

Hesap numarası 8 haneli olan bankalar yukarıda belirtilmiştir.

HSCB Bankasının Hesap Numarası Kaç Hanelidir?

Hesap numarası 111 – 1212121 121 11 şeklindedir. Toplamda 12 rakamdan oluşur. Numaranın ilk 3 rakamı banka şube kodunu ifade eder.

Türkiye Finans Katılım Bankasının Hesap Numarası Kaç Haneden Oluşmaktadır?

Türkiye Finans Katılım, banka kartında hesap numarası 111 – 1212121 – 1 şeklinde belirtilir. Hesap numarasına ilave olarak ek 1 hane bulunur. İlk 3 rakam, banka şube kodunu gösterir.

İş Bankası Hesap Numarasının Hane Sayısı Kaçtır?

Hesap numarası, banka kartının üzerinde 1111 – 12121212 şekilde yer alır. Baştaki 4 rakam şube kodudur.  Hesap numarası 7 haneden oluşmaktadır.

Banka Kartı Üzerinde Hesap Numarası

Banka kartı üzerinde ön ve arka olmak üzere 2 farklı yüzeyde banka hesap numarası bulunabilmesi mümkündür. Kartın ön yüzeyinde 4 parçadan oluşan 16 hanelik bir sayı yer almaktadır. Bu sayı kart numarasıdır. Bu sayının hemen altında ise kart sahibinin adı ve soyadı bulunur. Bu bilgilerinin yanında ya da altında 16 hanelik hesap numarası belirtilmiştir. Banka kartı üzerinde yer alan hesap numarası bu şekilde anlatılabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu