Ekonomi

Hangi Bankada Paladyum Hesabı Açılabilir?

Yatırımda paladyumun değeri nedir? Paladyum nedir? Dünyada paladyumun yatırımdaki değeri nedir? Yatırımda paladyum mu altın mı?

Paladyum hangi bankada açılabilir ile ilgili bir sorunuz varsa sizlere öncelikle paladyum hakkında bilgi vermek isteriz.

Paladyum diğer madenlerden olan altın, gümüş gibi değerli bir madendir. Ancak paladyum hesabı diğer altın veya gümüş gibi yatırım hesabı bulunmamaktadır. Bu durum sadece ülkemizde değil tüm dünyadaki uluslararası piyasalarda paladyum yatırım hesabı kısıtlıdır. Dünyada kısıtlı olmasına rağmen yine de talep oranı oldukça fazladır. Ama bankaların foreks ve uluslararası piyasalarındaki birimlerinden paladyum değerinde kontrat satın alabilirsiniz. Paladyum hesabı da yine diğer yatırım hesapları gibi hem düşüş hem de yükselişe geçebilmektedir.

Ülkemizdeki paladyumu fizik olarak alım satım yapabileceğiniz Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasasından yapabilirsiniz. Ayrıca İş Bankası yatırım platformundan TradeMaster İnternotional ile müşterilerine emtia üzerinden işlem yapmaktadır. Ama İş Bankasından iş yatırım hesabı açmanız gereklidir.

Paladyum Hesabı ile Altın

Paladyum hesabını ile İstanbul Altın Borsası ve Hazine müsteşarlığı onaylı altın rafinerileri ile 1000 üzerinden 995 saflıkta gramdan başlayan külçeye giden paladyumlar alabilirsiniz. Ayrıca bazı firmalar yatırım amaçlı paladyum için özel olarak platform kurmuşlardır. Bu firmalar Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen izin ile kurulmuştur. Ayrıca buradaki şirketler Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasasının üyesidir. Bu şirketlerden bazıları Hazine ve Kambiyo Mevzuatı çerçevesinden talep karşılığında altın, cumhuriyet, reşat veya ons altın, gümüş ve ons gümüş alım satımı da yapılmaktadır.

Paladyum Alım Satımı

Paladyum aslında platine benzeyen pahalı bir metaldir. Bu nedenle dünya borsasındaki karşılığı kısıtlıdır. Özellikle otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. Paladyum alım satımı otomotiv, diş hekimliği, tıp, endüstriyel, elektronik, mücevher ve yeraltı suyu arıtma alanlarında kullanılmaktadır. Bu çok nadir ve özel metal arzı dünyada belirli ülkelerde bulunmaktadır.

  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Rusya
  • Güney Amerika
  • Kanada

gibi ülkelerde bulunan madenlerden getirilmektedir. Paladyum altına göre 30 kat daha zor bulunan bir metaldir. Paladyum elektronikte kullanılan bileşeni ile yakıt malzemelerinde ve yeni teknolojide kullanılmaktadır. Kolay bulunamadığı ve değerli olduğu için özellikle yatırımcıların dikkatine çekmektedir.

Paladyumu etkileyen unsurlar jeopolitik riskler ve ülkelerin ekonomik gelişmeleridir. Bunlar yatırım ve borsa piyasasını iniş çıkışlarını hareketlendiren olaylardır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu