Ekonomi

B Tipi Likit Fon Getirisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Paranız varsa ve birkaç ay içinde paraya ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız B tipi likit fon ile getiri sağlayabilirsiniz.

B tipi likit fon, vadesine 90 günden az kalmış açık uçlu bir yatırım fonudur. B tipi likit fonları yılda yaklaşık yüzde altı oranında getiri sağlamaktadır. Likit fonların özelliği olarak bir gün gibi kısa sürede menkul kıymetlere yatırım yapmaktır. Likit fonlar tasarruf mevduatlarından daha yüksek gelire sahiptir.

B Tipi Likit Fon Nasıl Çalışır Avantajları Nelerdir?

Likit fonlar paranıza yatırım yapmaktır. Bu tür fonlar kısa vadeli olduğu için riski azaltmaya yöneliktir. 13 aydan kısa sürede oluşan kısa vadeliler 90 günden daha kısa vade içerirler. B tipi Likit fon avantajları şunlardır:

  • Nakit paralarınız için ideal bir yönetim şeklidir. Kısa vade de olduğu için paranıza yatırım yapabilir istediğiniz zaman çekebilirsiniz.
  • Diğer fonlara oranla düşük risklidir.
  • Bu fonda yatırım yapmak kolaydır.
  • Profesyonel yönetim ile birçok portföy çeşitliliği sunmaktadır. Risk yöneticileri ile oluşacak risklere karşı önlem alınır ve size en olumlu getiriyi elde etmeniz için yardımda bulunur.

B Tipi Likit Fon Yatırımın Getirisi Nedir?

Açık uçlu olan B tipi fon yatırımın getirisi işleyiş bakımından diğerlerinden farlılık gözlenmektedir. Bu yatırım fonunu tercih etmelerindeki amaç, hem kısa vadede yatırım yapılabilir hem de yatırımlarını enflasyona karşı koruyabilirsiniz. B tipi fon yatırımda vade süresi en fazla 90 gündür ve neredeyse hiç risk içermemesi bakımından diğer fon yatırımlarından ayrılır.

B Tipi Likit Fon Yatırım Getirisi Hesaplama

B tipi likit fon getirisi hesaplanırken genellikle program aracılığı ile yapılmaktadır. Diğer bir yandan formül ile hesaplama gerekiyorsa yıllık ve günlük olarak farklı hesaplamalar bulunur. B tipi likit fon yatırım getirisi hesaplama şöyle yapılabilir:

  1. B Tipi Likit Fon Getirisi Yıllık Hesaplama

(O döneme ait fon getirisi)*365/(yatırım gün sayısı)*(100 – b tipi likit fon stopajı)/(100 – aylık mevduat stopajı) olarak hesaplayabilirsiniz.

  1. B Tipi Likit Fon Getirisi Günlük Hesaplama

((1+ günlük fon getirisi)30-1)*365/30*(100- fon stopajı)7(100- aylık mevduat stopajı) olarak hesaplanır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu