Ekonomi

Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir?

Ons nedir? Gümüş ons nedir? Yatırımda gümüş ons mu altın ons mu? Yatırımda altının avantajlı mıdır? Kısaca bilgi vereceğiz.

Ons nedir, tüm değerli madenler olan altın, yakut, elmas, gümüş hesaplamaları bu işlemle yapılmaktadır. Dünyadaki tüm hesaplamalar ons veya gram olarak alış-satış işlemi yapılmaktadır.

Ons hesaplamaları elmas, gümüş ve altın gibi madenlerin değerlerinin hesaplamaları dünya piyasasındaki değerleri bu hesaplama işlemi ile yapılır. Bu işleme göre 1 ons altın gram değeri ile eşittir. 1 ons altın gramı 31.03 gramdır.

Dijital çağın gelişimi ile birlikte elektronik ortamda gerçekleşen bankacılık işlemleri yatırımcıları da sanal ortama geçmesini sağlamaktadır. Bankadaki altın işlemleri gram olarak değerlendirilmektedir. Ancak ons altın ve gram altın da yapılan işlemler bilinen normal altın işlemleri ile aynı değerde değildir. Bu karışıklık yatırımcıların altın mı ons mu sorusunu sormalarına neden olmaktadır. Burada yatırımcılara şunu belirtebiliriz; ons altın dünyadaki tüm yatırımcıları ve merkez bankalarını etkiler ama gram altın yalnızca Türkiye bazındaki hareketlenmelerde etkilenir. Yani ons bazındaki yükseliş-düşüş gram altına çok etkilemez.

Gümüş Ons Nedir?

Ons değerli madenlerin hesaplamalarında kullanılan bir işlemi olduğunu belirtmiştik. Altın ons ve gümüş ons hesaplamaları da bu işlemlere tabi tutulur. Aynı şekilde elmas, yakut gibi diğer madenlerde aynı işlemler ile gerçekleştirilir. Ons dünya piyasasında 31,113 gramın üstünden hesaplanır.

Geçmiş çağlarda altında gümüşte en çok kullanılan para pirimi olarak değerlendirilmiştir. Yıllar geçse de altın her zaman değerini korumuştur. Altın düşüş yaşasa gümüş onun aksine yükselişe geçse yine de altın değerini çok fazla kaybetmez. Bunu tüm yatırımcılar bilir. Tüm bankalarda altın hesabı açılırken maalesef sayılı bankalarda gümüş hesabı yapılmaktadır.

Yatırım Olarak Altının Avantajları 

Bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız dünya çapında geçerliliği olan ve yükselişte olan altına yatırım yapılması tavsiye ediliyor. Çünkü;

  • Gram altında işçilik yoktur. İşçilik ücreti olmayan altınları satarken zarar etmezsiniz.
  • Altınları dilerseniz banka hesabı açtırabilir ve yatırabilirsiniz.
  • Özellikle gram altında tarih olmaması nedeniyle sıfır zarar olmaktadır.
  • Hemen her bütçe dilediği kadar gram altın alabilir.
  • Özellikle saklanması da kolaydır.
  • Kolay nakde çevirebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu