Eğitim

Çocuklar İçin Yenilikçi Eğitim Programlarından Biride Türkiye’den

Çocuklar için yenilikçi eğitim programları, özellikle K-12 eğitim alanında fark yaratmaktadır. Bu makalede kısaca bu konuda bilgi vereceğiz.

Çocuklar için yenilikçi eğitim programları, K-12 eğitim alanı içerisindeki tüm dünyaya ilham verecek yenilikçi uygulamaların yaygınlaştırılıp, keşfedilmesi için Finlandiya merkezli bir eğitim kuruluşu kurulmuştur. Bu kuruluşun ismi, HundrED’dır.

Finlandiya merkezli eğitim kuruluşu olan HundrED, her sene dünyadaki eğitim alanındaki kişilere ilham verecek 100 yeni fikirle tanışmamızı sağlamaktadır. Bu 100 yeni fikirle ilgili tüm detaylar, kuruluşun internet sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde paylaşılmaktadır.

HundrED tarafından seçilen yenilikçi eğitim uygulamalarından biri de, Türkiye’den gelmiştir. Çocukların eğitim süreçleri için oluşturulan ve içerisinde, oyunlar, şarkılar, hikayeler, danslar ve çevrimdışı- çevrimiçi kodlama aktivitelerinin olduğu bir uygulamadır. Bu uygulamanın ismi ise, “Paylaşılan Modeller” olarak belirlenmiştir.

Çocuklar İçin İngilizce Eğitimi

Çocuklar için yenilikçi eğitim programları içerisinde, İngilizcenin oldukça büyük bir önemi vardır. Çünkü İngilizce dünya çapında 350 milyondan fazla kişinin ana dilidir. 430 milyondan fazla insan ise, İngilizceyi ikinci dili olarak konuşmaktadır. Ancak Türkiye’de durum buna nazaran kötüdür ve yeterlilik olarak düşük bir orandadır.

İngilizcenin dünya çapında bu kadar büyük bir öneminin olması, çocuklar için İngilizce eğitiminin önemini arttırmaktadır. Bundan dolayı, “Paylaşılan Modeller” ismiyle başlatılan yenilikçi eğitim programı sayesinde, çocuklara İngilizce eğitimi de verilmiş olmaktadır.

Paylaşılan Modeller Eğitim Programının Uygulanması

Çocuklar için eğitim programları içerisinde yer alan ve yenilikçi bir eğitim programı olan Paylaşılan Modellerin uygulanması için insanların yapabilecekleri şu şekildedir:

  • Şarkı sözü ve ritim seçimi
  • Sınıf ortamında yapılacak etkinlikler
  • Verilen dersin zenginleştirilmesi
  • Çocuğun ebeveynleriyle işbirliği yapılması
  • eTwinning topluluğuna katılmak

Şarkı Sözü ve Ritim Seçimi

Paylaşılan Modeller eğitim programı içerisinde gerçekleştirilecek ilk uygulama, çocukların en sevdikleri şarkı ve müzikleri, sınıf içi veya dışında düzenli olarak çalmaktır. Şarkı ve müziklerin sürekli olarak çalması, en sonunda çocukların kendi başlarına şarkı söylemelerini sağlayacaktır.

Sınıf içi ve dışında, çocukların en sevdikleri şarkı ve müziklerin çalması, yenilikçi düzeydeki eğitim programı uygulamalarında, çocukların kelime tanıma ve bellek geliştirme becerilerine katkı sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu