Ekonomi

Kim Kazanır: Ripple Mı, Stellar Mı?

Son zamanlarda dijital para birimi arasında Ripple yüksek talep görmeye başladı. Bu da Stellar ile karşılaştırılmasına neden olur.

Ripple Nedir?

İnsanların aklını bulandıran soru olan kim kazanır: Ripple mı, Stellar mı sorusundan önce Ripple para birinin ne olduğunu açıklamak gerekir. Ripple piyasadaki tüm dijital para birimlerinden farkı ile tanınır. Bu farklılık da Ripple para biriminin rakiplerini geride bırakmasına neden olur.

Ripple orijinalinde sadece eşler arasında bulunan bir para birimidir. İnsanların Ripple konusundaki bakışını değiştiren temel nokta da piyasanın dev para birimlerinden farklı olmasıdır. Bu durum sebebi ile pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarır. Çoğu kişinin de kafasının karışmasına neden olur. Buna rağmen Ripple dünya piyasasının en çok tercih edilen üçüncü dijital para birimidir.

Ripple işlem protokolü geçmişi 2004 yılına kadar dayanır. Ancak işlem protokolünün piyasalarda bulunması 2012 yılında kesinleşir. O tarihten bu yana da büyük bir gelişme içerisinde yerini alır. Ripple para birimi olarak kullanılan bankalarda sınır ötesi para transferi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu transferlerin hızlı ve sorunsuz olması ise Ripple para biriminin tercih edilmesini artırır.

Stellar Nedir?

Stellar tarih olarak Ripple para biriminden çok daha yenidir. 2014 yılında ortaya çıkar. Ripple ne kadar kar amacı ile hareket ederse; Stellar da o kadar risksiz bir ortam oluşturma peşindedir. Stellar sisteminde amaç, dijital para birimi ile sınırların ötesine hızlı işlem yapmak yer alır.

Ripple ve Stellar Farkları

Ripple konusunda insanlar bu kadar dijital paranın ne şekilde piyasaya sokulacağı konusunda endişe duyarlar. Bu nedenle de Stellar onlara daha risksiz gelir. Stellar para birimi da fazla karsız olduğu için bazı kişilerin tercihi Ripple olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu