Diyet

Bitki Çayları İle İlgili 8 Önemli Uyarı

Günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olan bitki çayları acaba göründüğü kadar sağlıklı mı? Uzmanlardan bu konuda gelen uyarılara kulak vermek gerekiyor.

Bitki Çayları Hangi Durumda Zarar Verir

Şifa kaynağı olarak değerlendirilen bitki çayları ile ilgili 8 önemli uyarı uzmanlar tarafından yapılıyor. İnsanların doğal bir ilaç olarak tükettiği bitki çaylarına da dikkat etmek gerekiyor. Aksi durumda sağlıklı sandığımız bu çaylar bizim için fazlası ile zararlı bir etkiye de dönüşebilir.

 

  • Hipertansiyon sorunu olan kişilerin yeşil çay tüketirken dikkat etmesi gerekir. Aksi durumlarda istenmeyen sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Hipertansiyon sorunu olan kişilerin bir ya da iki fincandan daha fazla bu çayı tüketmemesi gerekir.
  • Günlük hayatımızda çok kullandığımız kekiği tüketirken de dikkat etmemiz gerekir. Özellikle de mide rahatsızlığı çekenler kekik çayını sık bir şekilde yapar. Ancak mide sorununa iyi gelse de yüksek tansiyon hastaları için kekik çayının çok tüketilmesi önerilmez.
  • Soğuk algınlığı için kullanılan ekinezya alerjik bir bitkidir. Bu nedenle de soğuk algınlığına iyi gelse de kişide bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bitki çayının zararları içerisine bulunan bu etkiden kurtulmak için az miktarda ekinezya tüketmek gerekir.
  • Zencefil çayı pek çok faydaya sahip olsa da; fazla tüketildiğinde zararlı bir bitkidir. Günlük 1 gr üzeri zencefil tüketmek düşük riskine neden olur.
  • Zayıflamaya yardımcı olduğu bilinen sinemaki çayını uzun süre kullanmamak gerekir. Aksi durumda sinemaki çayı bağırsak tembelliğine ve daha pek çok soruna neden olur.
  • Adaçayı soğuk algınlığı için faydalı olsa da gebelik döneminde tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmez.
  • Kanserle savaşma noktasında zerdeçal tüketimi son derece önemlidir. Ancak safra kesesi taşı olanların zerdeçal tüketimi zararlıdır.
  • Kuşburnu çayının fazla tüketimi de bitki çaylarının olumsuz etkileri arasında yerini alır. Bu çayı fazla tüketenlerde alerjik reaksiyon da ortaya çıkar.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu