Ekonomi

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları Güncel

 

Ülkemizde bankalar tarafından sunulan konut kredisi faiz oranları belirli periyotlarla güncellenmekte ve yeni oranlar üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Bankaların konut kredisi faiz oranları güncel bir şekilde belirli zaman dilimlerinde değiştirilmektedir ve Bu sebeple kredi seçimi öncesi bu güncellemelere dikkat edilmelidir. Konut kredileri hem faz oranı hem de vade anlamında en avantajlı kredi çeşidi durumundadır. Konut kredilerinin diğer kredilerden bir farkı da kredi karşılığında alınan evin bankalar tarafından ipotek altına alınmasıdır. Ayrıca banka çekebilmek için alınacak evin eksper tarafından incelenmesi ve evin değerinin belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü belirlenen değerin yüzde 80’inden fazla kredi verilmemektedir.

Ülkemizdeki bankacılık kanunu gereği konut kredisi vadesi 120 ay vadeye kadar olabilmektedir. Bu anlamda kredi miktarları vadeye göre diğer kredi türlerindeki gibi değişmemektedir. Esas değişiklik toplam kredi ödeme miktarında görülmektedir. Bu anlamda konut kredisi kullanmak isteyenler için en önemli miktar aynı vadede ve aynı miktardaki kredisin toplam geri ödeme miktarıdır.

Bankaların Güncellenen Konut Kredisi Oranları

Konut kredisi çekerken faiz oranı en belirleyici unsur durumundadır. Ama tüketiciler bu anlamda aynı vade ve miktar üzerinden değerlendirme yaptıklarında daha sağlıklı bir veri elde edebilmektedirler. Bankalar internet siteleri arayıcılığı ile güncellenen oranları anında tüketicilere bildirmektedirler.

Bankaların en son güncel olarak sunduğu konut kredisi faiz oranları ise şu şekildedir. Yapı Kredi Bankası 1.65, ING Bank 1.68, Garanti Bankası 1.83,  QNB Finansbank 1.83,  Akbank 1.83, TEB 1.68, Fibabanka 1.78, Ziraat Bankası 1.38, Vakıfbank 1.38, Halk Bank 1.38, Türkiye İş Bankası 1,60 şeklinde gerçekleşmektedir. Verilen bu rakamların 10 yıl vadeli konut kredileri için geçerli durumdadır. Ülkemizde daha uzun vade sunan seçenekler olsa da oldukça maliyetli olduğu için tercih edilmemektedir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu