Sağlık

Bebeğimdeki Solunum Ataklarının Sebebi Nedir?

Anne ve babalar için bebek sağlığı son derece önemlidir. Bebeklerinin sık karşılaştığı sorunlardan biri olan solunum ataklarının nedenleri de aileler tarafından merak edilir.

Solunum Ataklarının Nedenleri

Annelerin sıklıkla sorduğu bebeğimdeki solunum ataklarının sebebi nedir sorusu pek çok kişinin sürekli olarak yönelttiği soruların başında gelir. Bebeklerin nefes alışı yetişkinlere çok daha hızlıdır. Bu durumun daha da hız kazanması ise solunum atağı olarak ifade edilir. Bu duruma gerekli önlemler alınmazsa bebek ölümlerine bile neden olabilir.

Solunum ataklarının en önemli sebebi grip ve nezledir. Bu nedenle de bebeklerin yaşadığı bu solunu atakları özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte daha çok başlar. Bebeklerin vücut direnci ve bağışıklık sistemleri yetişkinlere oranla çok daha düşüktür. Bu düşüklüğün nedeni ile de bebekler çok daha hızlı bir şekilde hastalığa yakalanır. Bebeklerin kış aylarında soğuk algınlığı ile karşılaşması ise solunum atağı olarak ortaya çıkar.

Solunum atağı hırıltılı solunumu da beraberinde getirir. Bu da anne ve babaları korkutan bir durum oluşturur. Hırıltılı bir şekilde gerçekleşen solunum ataklarının nedenleri arasında da demir eksikliği sorunu önemli yer tutar. Demir eksikliği nedeni ile karşılaşılan bebeklerde solunum atağı da sık bir şekilde görülür.

Solunum Atakları Nasıl Ortadan Kalkar?

Solunum atağının nedeni belirlendikten sonra ona uygun bir tedaviye ihtiyaç duyulur. Öncelikli olarak solunum atakları kış aylarında sıklaştıysa bebeği soğuklardan daha etkili bir şekilde korumak gerekir. Ayrıca solunum atakları demir eksikliği kaynaklı ya da bebeğin nefes alıp verme düzensizliği nedeni ile de oluşur. Solunum ataklarını yok etme için bebeğin nefes egzersizlerine de ihtiyacı olabilir. Bir uzman ile görüşerek bebeğiniz için en uygun yöntemi ortaya çıkarabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu