Ekonomi

A101 Marketler Zinciri Kimindir?

Türkiye’nin her yerine yayılan A101 marketler zinciri kimindir?  A101 ürünleri nasıl ve neden ucuzdur merak ediliyor.

A101 marketler zinciri kimindir? diye merak edenler A101 ürünleri ve benzer soruları soruyor. Son derece ekonomik fiyatlarla gıda ve elektronik ürünler satan bu marketlerin sahibi Turgut Aydın isimli Aydınlar Holding’dir. Tüm Türkiye’de yaygın bir mağazacılık zincirine sahip olan bu marketler, 28 Mart 2008 tarihinde kurulmuştur. Yaklaşık 60 bin çalışana sahip olan zincir market 60 bin çalışanı ve 600’ün üzerindeki tedarikçisiyle dikkat çekmektedir. %100 yerli sermayeye sahiptir.

Turgut Aydın Holding

A101’in sahibi Turgut Aydın Holding, İstanbul’da 1958 yılında kuruldu. Memorial Sağlık Grubu da dahil olmak üzere birçok farklı şirketi bünyesinde barındırmaktadır. 1967 yılında Maçka’da doğan Ayhan Aydın,  Turgut Aydın’ın oğlu olarak şu an yönetim kurulu başkanıdır. Hem geleneksel hem de e-ticaret şekliyle faaliyet gösteren holding, haftalık olarak indirim broşürlerini ekleyerek satılacak ürünleri sergilemektedir. Tornacılıkla başladığı iş yaşamını 1976 yılında 4 Yahudi ve 1 Ermeni ortakla birlikte DÖMEKS Döşeme şirketini kurdu. Yıllar geçtikçe değişik şirketleri bünyesine katan bu firma, English Home, Adapark, Memorial, Pizza Lazza gibi  önemli markalar da vardır.

Değişik Spekülasyonlar

Daha önce BİM’in sahibi olan Cüneyt Zapsu tarafından kurulduğu iddia edilse de bu iddialar asılsızdır. Her yıl başarısını arttıran bu mağazalar önce küçük tatil beldeleri, sonrasında da tüm ilçe ve şehri merkezlerinde kurulmaya başlanmıştır. A101 marketleri kimin gibi sorulara cevap bulmak isteyenler en büyük mağazacılık zincirlerinden biri olan bu firmanın yabancı ortaklı olduğunu düşünür. Ancak tamamen yerli bir markadır. Bir aile şirketi olarak sürdürülen başarıların en iyi şekilde sonuçlanması için zincir mağazalar her geçen gün artmıştır. İstihdam imkanı da arttığı için Türkiye’de geniş bir kitleyi bünyesinde çalıştırmaktadır.

A101 Şubeleri

2010 yılı itibariyle 1001 adedi bulan A101 şubeleri dikkat çekmektedir. Her hafta yepyeni ürünleri indirimli olarak satmaya başlayan A101 marketleri birçok açıdan insanların önceliğidir. Tüm Türkiye’de son derece geniş bir müşteri kitlesine sahip olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu