Sağlık

Uyku Sorunu Yaşıyorsanız Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Uyku Sorunu Yaşıyorsanız Dikkat Etmeniz Gerekenler! Genellikle iş gücünde görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen fibromiyalji, günümüzde oldukça yaygın bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Uyku Sorunu Yaşıyorsanız Dikkat Etmeniz Gerekenler! Uyku sorunu dünya çapında yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, kalp hastalığı veya felç öyküsü olan orta yaşlı kişilerde gece 6 saatten az uyumanın kanser ve kanser riskini artırabileceği iddia edildi.

Çalışma sonuçlarına göre, özellikle, altı saatten az uyuyan yüksek tansiyonlu veya diyabetli hastaların kalp hastalığı veya felçten ölme olasılığı, altı veya sekiz saat uyuyanlara göre iki kat daha fazlaydı. Ek olarak, bu 30 yıllık çalışmanın bir başka bulgusu, altı saatten az uyuyan ve kalp hastalığı veya felç öyküsü olan kişilerin kanserden ölme olasılığının üç kat daha fazla olduğuydu.

Bu alandaki diğer çalışmalar incelendiğinde uyku süresinin yanı sıra uyku kalitesinin de önemi vurgulanmaktadır. Uyku bozukluğu sorunu beklenenden çok daha fazla insanı etkiliyor. Uyku bozukluğu olan kişiler, derin uyku türleri olan REM uykusuna veya yavaş dalga uykusuna giremezler.

Sağlıklı uyku için önemli olan birçok faktör vardır. Uyku ortamı, uykuya başlama zamanı, uykudan önce midenin dolu olmaması gibi faktörler uyku kalitesini etkiler. Vücudunuzun kendini onarabilmesi ve sizi güne hazırlaması için yeterli ve kaliteli bir uykuya ihtiyacı vardır.

Her gece aynı saatte yatmak kaliteli uyku için önemli faktörlerden biridir. Vücudunuz size belirli bir saatte uyumanız için mesaj verir. Bu saatlerde akıllı telefon veya tablet ya da televizyon karşısında vakit geçirmek dikkatinizi dağıtabilir ve uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Tüm bunlara rağmen hala uykusuzluk çekiyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Çalışmalar düzenli uykuyu ve uyku kalitesini iyileştirmenin yüksek tansiyon, diyabet, felç ve kalp hastalığı gibi risk taşıyan kişilerde koruyucu etkileri açısından faydalı olacağını gösterse de bu konuda daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır. Yakın gelecekte uyku süresi ve kalitesi dikkate alınması gereken risk faktörlerinden biri olabilir.

Uykusuzluk Nedeniyle Görülebilen Ani Etkiler

Uyuşukluk, dikkat dağınıklığı, baş ağrısı, genel yorgunluk gibi etkiler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu