Ekonomi

Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (FAST) Nedir?

Son 1 yıldır gündemden düşmeyen Fonların Anlık Ve Sürekli Transferi (FAST) Nedir?  Sorusuna cevap olarak bu yazımızı yazdık.

Fonların anlık ve sürekli transferi (FAST) dedir?  Şeklindeki yazılar sık sık karşınıza çıkıyor olabilir. Özellikle son dönemde hız kazanan bu işlemler, 7/24 para gönderme imkanı sağladığı için birçok kişinin 365 gün kesintisiz ticaret yapabilmesine de olanak sağlıyor. Anlık ödeme sistemi olarak bilinen bu sistem, ilgili kişiye kolay adres limiti dahilinde transfer yapmanızı sağla ve bu işlem sadece 25 saniye sürer.

FAST ya da  kolay adres olarak bilinen bu işlem sayesinde zaman ve gün kısıtlaması olmadan belirli limitler dahilinde transfer işlemi yapabilirsiniz. İlgili bankaya TC kimlik numarası, telefon numarası ve IBAN numarası tanımlayarak kolay adresinizi aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için öncelikle ilgili adresin tanımlanmasını sağlamanız önemlidir.

FAST Nasıl Aktive Edilir?

8 Ocak 2021 tarihinde pilot uygulama olarak başlatılan bu işlemler haftanın 7 günü 24 saat boyunca ödeme gönderip almayı sağlar. Sıkça tercih edilen FAST işlemi bankacılık sisteminde aslında geç bile kalınmış bir uygulamadır. Günümüzün internet altyapısı ve teknolojisi bu sistemin doğru bir şekilde kullanılması hususunu bir tık daha üst seviyeye çıkarmıştır.

Merkez Bankası 1000 TL’ye kadar 1 TL, 1000 TL ve 50 bin TL arasında 2 TL, 50 bin TL üzerinde ise 25 TL kesinti yapacaktır. Önce düşük limitlerle başlayan bu uygulamada üst limitler daha fazla artış göstermeye başlamıştır. Bu işlemi yapabilmek için IBAN kodunuzu telefon, kimlik numarası ya da vergi numarasıyla eşleştirmeniz gerekecektir.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi

4 yıla uzanan vadelerle borcunuzu tek bir çatı altında toplayabilirsiniz. Ancak bunun için kredi limitinizin olması ve ödemelerinizi düzenli olarak yapmamız gerekmektedir. Güncel olarak belirlenen faizler ve özel şartlar söz konusu olduğunda fonların anlık ve sürekli transferi anlamına gelen bu işlem için ihtiyacınız olan bilgileri mobil bankacılıktan hesabınıza tanımlayarak kullanımı başlatabilirsiniz. Başvuru yapmak için bankanızın internet uygulamasını kullanabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu