Ekonomi

Bankalar Kredi Vereceği Şirketleri Nasıl Derecelendirir?

Bankaların şirketlere kredi vermek için şirketleri derecelendirdiğini biliyor muydunuz? Bankalar, çeşitli yöntemlerle kredi vereceği şirketleri derecelendirir ve neticede konuyu bir karara bağlar.

Şirketin Bankadan Kredi Çekmesi

Pek çok kesimi ilgilendiriyor olmasına rağmen bireylerin bilmediği ve araştırma sürecine dahil olduğu sorulardan biri de bankalar kredi vereceği şirketi nasıl derecelendirir sorusudur. Bunun için kullanılan birden fazla sayıda yöntem bulunmaktadır. Neticede uygun olan şirketler bankalardan kredi alabiliyorken uygun olmayanlar kredi çekme işlemini tamamlayamamaktadır.

Bankadan Kredi Çekmek

Günümüz dünyasında borçlanma genellikle kişi ve banka arasında ya da şirket ve banka arasında olmaktadır. Her birey gündelik hayatın olağan akışı içerisinde ya da bir yatırım sürecinde sahip olduğundan daha fazla paraya ihtiyaç duyar.

Bu durumda, kişi çevresinden bahsi geçen bu parayı temin etmeye çalışmak yerine tek seferde, banka aracılığı ile ihtiyacı olan paraya ulaşır ve neticede belirli taksitlendirme ve faiz seçenekleri ile kişi ya da şirket, mevcut borcunu yine bankaya öder.

Ancak her bireye bankadan kredi çıkmadığı gibi aynı zamanda her şirket de banka kredisi alamayabilir. Kişinin ihtiyacı olan kredi sistemi işleyişi ile bir şirketin ihtiyacı olan kredi sistemi işleyişi birbirinden oldukça farklıdır. Bu bağlamda bir bankanın kredi hizmeti vermek amacıyla kişilerden ve şirketlerden istediği koşullar birbirinden farklıdır. Elbette bu durum, şirket başvurusu ile kişi başvurusu değerlendirme koşullarının da değişmesine vesile olmaktadır.

Bankanın Başvuru Değerlendirme Sistemi

Bir şirket, bir bankaya kredi almak adına başvuruda bulunduğu zaman, banka iki şekilde bu başvuruyu değerlendirebilir:

  • Bankanın şirket kredi başvurusunu değerlendirme yöntemlerinden ilki, iç dinamiklerini içeren bir modelleme kullanmaktır. Bu şekilde banka, dışarıdan destek almadan, yalnızca kendi ölçütleri neticesinde şirketi değerlendirir ve bir karara bağlar.
  • Bir diğer şirket değerlendirme yöntemi ise kredi başvurusu meydana getiren derecelendirme kuruluşuna başvuru yapmaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere bir şirketin kredi almaya uygunluk durumunu sorgulayan çeşitli şirketle bulunmaktadır. Bazı bankalar, kendi iç dinamiklerini kullanmak yerine bahsi geçen bu aracı şirketlerden hizmet alır ve neticede bir karara bağlar.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu