Sağlık

Yüzdeki Güneş Lekesi (Melazma) Nasıl Geçer?

Yüzdeki Güneş Lekesi (Melazma) Nasıl Geçer? Güneş lekelerinin tedavisi var mı? Yüzünüzdeki güneş lekelerinin görünümünü ortadan kaldırabilecek veya azaltabilecek birkaç evde ve profesyonel prosedür vardır.

Yüzdeki Güneş Lekesi (Melazma) Nasıl Geçer? Güneş lekeleri zararsızdır ve onları tedavi etmek kişisel bir tercih meselesidir. Yeni oluşan ya da değişen cilt lekesi konusunda kuşkularınız varsa doktorunuza görünün.

Yüzdeki Güneş Lekesine Evde Tedavi

Yüzünüzdeki güneş lekelerinin solmasına veya yok olmasına yardımcı olabilecek bazı evde tedaviler şunlardır:

Aloe vera: Aloe vera bitkilerinde bulunan aktif bileşikler olan aloin, güneş lekelerini ve diğer hiper pigmentasyonları hafifletebilir.

Meyan özü: Meyan özündeki aktif bileşenlerden bazıları, hamile kadınlarda yaygın olan ve “hamilelik maskesi” olarak adlandırılan melazma gibi güneşe maruz kalmanın ağırlaştırdığı güneş lekelerini ve diğer cilt renk bozukluklarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Güneş lekelerini hafifletmek için birçok topikal krem, meyan özü içerir.

C vitamini: Bu doğal antioksidanın, konu cildiniz ve güneş olduğunda birçok faydası vardır. Topikal L-askorbik asit cildinizi UVA ve UVB ışınlarından korur, kolajen üretimini destekler ve koyu lekelerin aydınlatılmasında etkili olduğu bulunmuştur.

E vitamini: E vitamini takviyesi almak, güneşin zararlarına karşı koruma sağlar ve özellikle C vitamini ile birlikte alındığında cildinizin sağlığını iyileştirebilir. E vitamini yağı uygulamak, cildiniz için güneşin zararlarına karşı daha fazla fayda sağlar ve güneş lekelerinin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Elma sirkesi: Elma sirkesinde bulunan asetik asit, cilt pigmentasyonunu hafifletmeye ve cildinizin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yeşil çay: Bazı web siteleri, cilde yeşil çay poşetleri uygulamanın güneş lekelerinin solmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Yeşil çay poşetlerinin etkinliği konusunda özel olarak herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, yeşil çay ekstraktının bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

Siyah çay suyu: Siyah çay suyunun, dört hafta boyunca haftada altı gün, günde iki kez uygulandığında, kobaylar üzerindeki tabaklanmış lekeler üzerinde cilt aydınlatıcı bir etkisi olduğunu buldu.

Kırmızı soğan: Kurutulmuş kırmızı soğan kabuğu, 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre cildi hafifletebilecek maddeler içeriyor.

Limon suyu: Limon suyu uzun süredir saç ve cilt rengini açmak için evde çare olarak kullanılmaktadır ve cilt rengini açan kremlerde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Birçoğu limon suyunun güneş lekelerini soldurma yeteneğine yemin etse de limon suyu asidiktir ve cildi ve gözleri tahriş etmenin yanı sıra kurumaya da neden olabilir.

Ayran: Laktik asit deriye uygulandığında ayran hafifletmek lekelerini yardımcı olabilir.

Süt: Tıpkı ayran gibi, süt de güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilecek laktik asit bakımından yüksektir. Ekşi sütün cilt renk değişikliği tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Profesyonel Tedavi

Güneş lekelerini giderebilecek veya görünümlerini önemli ölçüde azaltabilecek birkaç profesyonel tedavi mevcuttur. Bu tedavilerin tümü eğitimli bir cilt bakımı uzmanı tarafından yapılmalıdır.

  • Lazer yenileme
  • Yoğun darbe ışığı (IPL)
  • Kriyoterapi
  • Kimyasal peeling
  • Mikrodermabrazyon
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu