Dekorasyon

Son Dönem Trendi Terrazzo Efekti Nasıl Yapılır?

Son dönem trendi Terrazzo efekti nasıl yapılır adlı makalemizde evinizde bu tarzı nasıl yaratabileceğinizi ve nerelerde kullanabileceğinizi anlatacağız.

Son dönem trendi Terrazzo efekti nasıl yapılır  sorusuna cevap vermeden önce biraz geçmişine bakalım.

Terrazzo Efekti İtalyanların duvar veya taban/tavan harçlarına seramik veya küçük taş parçaları eklemeleri ile başlamıştır. Bu efekt zamanla İtalya’dan çıkarak ünlü yapılarda ve eserlerde kebdini göstermeye başlamıştır.

Terrazzo Efkti Nerelerde Kullanılır

Terrazzo efkti nerelerde kullanılır diye soarack olursanız kısaca cevap: istediğiniz her yerde!

Dolap kaapakları, duvarlar, kitap veya saksılar, hatta masa ve yatak başlıkları. Bu desenin giremeyeceği yer yok çünkü sade, renkli ve oldukça şık.

Terrazzo Efekti Evde Nasıl yapılır

Terrazzo efekti evde nasıl yapılır diyecek olusak tek ihtiyacınız olan istediğiniz renkler, belki bir zımpara ve fırça ve sünger! Bulaşık süngeri bile işinizi görür.

Terrazzo efektini oluşturmak istediğiniz zemini hazırlayın. Eğer ahşap gibi pürüzlü bir yüzeye çalışmak istiyorsanız törpü  veya zımpara ile yüzeyi pürüzsüz hale getirin.

Ardından zemini dilediğiniz renge tamamen kaplanacak şekilde boyayın. Beyaz gibi açık renklerin öbür renkleri ortaya çıkarmak için daha ideal olduğunu belirtelim.

Ardından süngerimizi farklı şekiller halinde kesiyoruz. Genelde üçgen şekli tercih edilir.

Ve arınsn bu süngerleri dilediğimiz renk boyalara batırarak boyalı yüzeyi daha önceden boyanan yüzeye bastırıyoruz. Eğer çıkan şeklin içinde boşluk varsa boya ile aynı rengi fırçaya alarak boşluğu dolduruyoruz.

Üstüne şeffaf bir katman veya masalar için cam geçirdikten sonra kusursuz Terrazzo efekti odamızın veya çalışma masamızda yerini alıyor.

Alçı İle Terrazzo Efekti

Alçı ile terrazzo efekti yapmak çok kolay. Tek yapmanız gereken kullanacağınız harcın içine dilediğiniz enkte cam veya taş parçaları atmak. Kullanacağınız her yere şıklık katacak bu efekti kullanableceğiniz alan ve yüzey bitmek bilmiyor. Bahçenize patika döşemek veya doğal kaldırım yaparken modadan ödün vermek istemeyen yaratıcı insanlar için yapması ve kullanması oldukça kolay bir yöntem.

Renkleri ve tarzınızı konuşturmakta size iyi eğlenceler!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu