Anne-Çocuk

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman ve Nasıl Yıkanmalı?

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman ve Nasıl Yıkanmalı? Ailenize henüz yeni katılmış olan yeni doğan bebeğinizin yıkanması ile ilgili merak ettiğiniz detaylar olabilir. Büyük bir heyecan ve endişe ile yıkanma alışkanlığını kazandırmak üzere adım atmak istiyor olabilirsiniz. Tertemiz olması, sağlıklı bir şekilde büyümesi ve misler gibi kokması için yeni doğan bebeklerin yıkanmasına dair dikkatli olmanız gereken hususlar bulunmaktadır. İşte sizlere bu yazımızda ne zaman ve nasıl yıkanır gibi soruların yanıtlarını aktaracağız.

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman ve Nasıl Yıkanmalı? Annelerin ilk yıkamalarda büyük bir kaygıyı taşıdıklarını belirtebiliriz. Yumuşak ve hassas tene sahip olan bebeğinize zarar vermeden hareket edebilmek için bilimsel olarak kanıtlanmış ve tavsiye edilen hususları da dikkate almanız gerekmektedir. Özellikle ilk banyonun 24 saatini doldurduktan sonra yaptırılmasına vurgu yapılmaktadır.

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Yıkanmalı?

Canınızın bir parçası olan yeni doğan bebeğinizi banyo yaptırmak için ilk 6 saatten daha erken davranmamalısınız. Aksi halde vücut ısılarının dengelenmesi hususunda ciddi sorunların meydana geldiği açıklanmaktadır. Kan şekerinin düştüğü ve hipoglisemi olarak adlandırılan buna benzer güçlüklerin yaşandığı da görülmektedir. Ayrıca emzirme esnasında sorun yaşayabilecek olan anneler, erken yıkamanın sakıncalı olduğunu bilmelidir. İlk günün tamamlanmasını beklemeli ve mümkün olduğu kadar geç yıkamaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizi çok sık yıkamanız vücudunun nem dengesini bozacaktır. Bu nedenle haftada 3 defadan daha fazla yıkamanız önerilmeyecektir. Ayrıca yıkama esnasında yüzünü, boynunu ve hassas bölgelerini temizlemeniz ve uygun temizlik ürünlerini seçmeniz gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebekler Nasıl Yıkanmalı?

Banyodan önce bazı hazırlıkları tamamlamanız bebeğinizin sağlığı açısından önemli olacaktır. Zeminin düz olması ve ortamın son derece sıcak olması önerilmektedir. Kurulamak için havluyu hazır bulundurmanız ve bununla birlikte bezini de yanınızdan ayırmamanız önerilecektir. Küvetin sıcaklığının 40 dereceye kadar çıkabileceğini belirtmekteyiz. Yıkama esnasında yalnızca ıslanacak bölgeleri açık tutmanız ve vücut ısısını düşürmemeniz gerekmektedir. Boyundan başlamak üzere oldukça yavaş dokunuşlarda bulunmanız ve içten başlayarak dışa doğru silmeniz önerilmektedir. Bebek bezinin kullanıldığı bölgelerde kırışıklıklar var ise bu bölümün özenle temizlenmesi gerekmektedir. Oda sıcaklığını uygun seviyelere getirmeniz durumunda ani ve hızlı hareketlerde bulunmanıza gerek kalmayacaktır. Hafif dokunuşlarla sarmanız ve uygun ürünleri seçmeniz önemli ipuçlarıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu