Sağlık

Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yağ bezesi için hangi doktora gidilir? Sorusu son zamanlarda oldukça sık sorulan bir soru olmuştur. Bu makalede kısaca bilgi vereceğiz.

Yağ bezesi için hangi doktora gidilir? Herkesin sıklıkla sorduğu ve araştırdığı bir konu olmaktadır. Yağ bezesi; deri altındaki yağ hücrelerinin çok aşırı bir biçimde büyümesi sebebi ile meydana gelen küçük kistler demektir. Yağ bezesi genellikle ten rengi ile aynı renkte olmaktadır. vücudun her bölgesinde bulunabilir. En çok görüldüğü kısımlar ise; koltuk altı, göğüs, boyun ve omuz da görülmektedir. çok nadir de iç organlar ve kaslar da görülmektedir. yağ bezeleri bütün yaş gruplarında görülmektedir. Özellikle de kırk ve altmış yaş arası kişiler de çok ortaya çıkmaktadır.

 

Yağ bezesi

Yağ Bezesi Neden Oluşur?

Yağ bezesi neden ortaya çıktığı tam bilinmemektedir. Fiziksel travma sebebi ile meydana çıkması mümkün olabilmektedir. Bundan dolayı yağ bezesinin çıkmasına sebep olabilecek sebepler arasında kalıtsal durumlar, gardner sendromu, alkol, multipl lipomatozis ve az da olsa madelung hastalığı oluşabilir.

Yağ Bezesinin Belirtileri

Yağ bezesi olan kişiler de vücudunda herhangi bir kısmında deri altında yumuşak oval bir şekilde hissedilir. Genellikle yağ bezelerinde ağrı olmaz. Sadece eklem yerlerinde ve sinirlerde oluşur ise o zaman ağrılı olabilir. Yağ bezeleri genelde hiç fark edilmezler. Etkili yağ bezeleri var ise; kabızlık, kusma, mide bulantısı gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora ve Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Yağ bezesi için hangi doktora ve hangi bölüme gidileceğinin birçok cevabı vardır. Yağ bezeleri vücudumuzun değişik yerlerinde meydana geldiği için farklı bölüm ve farklı doktorlara gidilir. Bu yağ bezelerine örnek vermek gerekirse;

  • v  Sırt kısmında çıkan, karında çıkan, bacakta çıkan yağ bezeleri için genel cerrahi bölümüne ve doktoruna gidilmelidir.
  • v  Gözde çıkan, göz çevresinde çıkan, göz kapağında çıkan yağ bezeleri için ise göz bölümüne ve göz doktoruna gidilmelidir.
  • v  Kasıkta oluşan yağ bezesi için üroloji bölümüne ve doktoruna gidilmelidir.
  • v  Bayanların vajina kısmında oluşan yağ bezeleri için jinekoloji bölümüne ve doktoruna gidilmelidir. Ve bir çok bölgede oluşan yağ bezeleri için farklı bölümlere gidilerek tedavisi yapılmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu