Teknoloji

Botnet Hakkında Merak Edilenler

Botnet nedir, Botnet ne işe yarar? Sorularınızın yanıtını veriyoruz ve merak ettiğiniz konuları aydınlatıyoruz.

Botnet nedir? İlk olarak nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Robot ve network (ağ) sözcüklerinin birleşiminden türemiş olan bir sözcüktür. Siber suçlular, çok sayıda kullanıcının bilgisayar güvenliğini ihmal etmek, her bir bilgisayarın kontrolünü ele geçirmek için üretilmiştir. Tüm virüslü makineleri suçlunun uzaktan yönetebildiği bir bot ağı halinde organize etme gücü vardır. Truva atı özel virüsleri kullanılır.

Botnet Etkisi

Peki, botnet nasıl etki eder? Etkili bir kötü amaçlı yazılımdan korunmanın pek çok yolu var. Botnet etkisi siber suçlu genel olarak Dağıtılmış Hizmet Reddi DDoS saldırısı olarak gerçekleşmektedir. Geniş ölçekli bir spam kampanyası ya da diğer türlerde siber saldığılar düzenleme kapasitesine sahip geniş bir zombi ağı olarak da nitelendiriliyor. Bot ağının sahibi gibi davranabilmek için binlerce, virüs yaymayı ve bu bilgisayarın kontrolünü ele geçirmeyi amaçlamaktadır. Bazı durumlarda ise siber suçlular zombi makinelerden ağılan geniş bir ağ kurarak, bu zombi ağına erişimi kiralayarak ya da peşin ödeyerek satarlar. Bilgisayara zarar veren bu etkiden korunmak tamamen geliştirilen yöntemler ile oluyor. Bu yöntemleri değerlendirmek, en iyi şekilde kullanmak sonuca erdirmek açısından önemlidir. Zarar görmeden etkisini sağlamak, önlem almanız halinde mümkün olacaktır.

Botnet

Botnetten Korunmak

Peki, bu etkiden nasıl korunuruz? Son derece tehlikeli olan botnetten korunmak mümkün mü? Sizin için yaptığımız araştırmaların sonucunu sunuyoruz. Direkt olarak sizin bilgisayarınızın üzerinden de korumanın sağlanması söz konusu olabiliyor. Botnetten korunmak için yapmanız gerekenler verilmiştir.

Etkili bir kötü yazılımdan korunma aracının yüklenmesi avantaj sağlayacaktır. Bunun için önerilenler arasında. Bilgisayar ne olursa olsun kötü yazılımları uzak tutacak etkilere sahiptir. Kaspersky Lab, aşağıda verilen işletim sistemlerinin korunmasında son derece etkili olacaktır. Windows Pc’ler, Linux bilgisayarlar, Apple Mac bilgisayarlar üzerinden korumanın gerçekleşmesi söz konusu olacaktır. Bunu değerlendirmeniz durumunda korumanın olmasını sağlamak açısından virüs bulaşmadan hemen bu şekilde önlem alabilirsiniz. Botnet kaspersky lab ile bilgisayarınızın korunması sağlanıyor olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu