Teknoloji

Taşınabilir Laboratuvar Geliyor!

Taşınabilir Laboratuvar Geliyor!

Her insan, gittiği bir lokantada yediği yemeğin ya da marketten aldığı gıda maddelerinin organik olup olmadığını bilmek ister. Bu konuda yapılabilecek fazla bir şey olmadığı için üretici firmalara ve denetleme yapan kurumlara güveniyorduk. Ama kısa bir süre sonra bunu kendimiz de görebilme imkanına sahip olacağız.

Taşınabilir moleküler sensör ile laboratuvar ayağınıza kadar gelmiş olacak. Bu moleküler sensörü bir gıdaya yaklaştırdığınızda o gıdanın organik olup olmadığını ya da besin değerlerini anında ekrandan görebilme imkanına sahip olacaksınız.

Taşınabilir moleküler sensör ile birlikte sadece gıdaları değil içecekleri de tarama imkanına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra prospektüs okumanıza gerek kalmadan tüm ilaçlar hakkında bilgi edinebileceksiniz. Tüm bunların yanı sıra cihazı cildimize yaklaştırdığımızda kozmetik ürün ihtiyacını da görebileceğiz.

Dünyanın ilk taşınabilir moleküler sensörü SCİO önceki aylarda tanıtılmıştı. 149 dolar karşılığında akıllı telefonlara indirilebilen uygulamada doğruluk payı fazla olursa satışına başlanabilecek. MIT ve Harvard gibi önemli kurumların desteklediği moleküler sensör teknolojisi, bizlere hayatı çok daha kolaylaştırma ve sağlıklı beslenme imkanı tanıyacak gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu