Güzellik

Süt Maskesi Tarifleri

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan süt maskesi tarifleri yıllardır cilt üzerinde uygulanan ve cilde sağlıklı bir doku kazandıran uygulamadır. Mısır’ın efsanevi kraliçesi olan Kleopatra sağlıklı cilde sahip olmayı yapmış olduğu süt banyoları ile sağlamıştır. Süt içerisinde alfa hidroksi asit bulunur.

Bu laktik asit içeriği sayesinde ciltte var olan ölü hücreler nazik bir şekilde ciltten uzaklaştırılır. Aynı zamanda cildin hücre yenilenmesi de sağlanmış olur. Linda Walker  yazmış olduğu kitaplarında sütün cilt lekelerini gidermekle kalmadığını aynı zamanda da ciltte oluşan ton farklarını da giderdiği yönüne açıklamalar yapıyor.

Sivilceli Cilt İçin Süt Maskesi

Süt sivilce ile en iyi şekilde mücadele eder. Ciltte ki aşırı yağ süt kullanımı ile gide ve cilt kuruluğu uygulama ile kontrol altında tutulur. Böylelikle sivilce oluşumu  yüksek oranda önlenir. Fuller toprak ile bir miktar süt karıştırılır. Elde edilen karışım cildin her yerine gözler hariç uygulanır. Bu karışım içerisine % 100 doğal içerikli gül suyu da kullanılabilir. Gözeneklerin temizlenmesinde gül suyu etkili bir maddedir.

Cilt Sütü

1 yemek kaşığı süt ve yarım tatlı kaşığı bal iyice karıştırılır. Balın sütün içerisinde iyice erimesi sağlanır. Cilt sütü karışımı 1 pamuk yardımı ile cilde iyice sürülür ve 15 veya 20 dakika bu karışımın ciltte bekletilmesi gerekir. Eğer kuru bir cilde sahip iseniz bir miktar muzu bu karışıma dahil edip öyle uygulama yapabilirsiniz.

Sağlıklı Cilt İçin Yapılması Gerekenler

1 yemek kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı bal, biraz da tarçın eklenir ve göz çevresi dışında tüm cilde bu karışım sürülür. Bir müddet beklettikten sonra cilt ılık su ile temizlenir. Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenlere dikkat edildiğinde ve karışımlar düzenli kullanıldığında hangi cilt tipi olursa olsu daha pürüzsüz ciltlere kavuşmak mümkündür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu