Sağlık

Öldükten Sonra Saç ve Tırnak Uzar Mı?

 

İnsanların en merak ettiği konuların başında ölüm sonrası değişiklikler ve bunların ne kadar süre ile devam ettiğidir.

Öldükten Sonra Vücutta Oluşan Değişiklikler

İnsanlar için öldükten sonra saç ve tırnak uzar mı sorusu uzun süre ilgi odağı olmuştur. Özellikle bu sorunun oluşmasında Hollywood filmlerinin de etkisi söz konusudur. Daha çok bu ayrındı polisiye filmlerinde ortaya çıkar. İnsanların öldükten sonra saçlarının ve tırnaklarının uzadığı filmde insanlara aktarılır. Bu nednele de pek çok kişi uzun yıllar boyunca ölümden sonra saç ve tırnakların uzadığı yönünde bir inanışa kapılır.

Ölüden sonraki değişiklikle ile ilgili olarak merak edilen tek soru bu değildir. İnsanlar öldükten sonra kalbin ne zaman durduğunu ya da vücut fonksiyonların ne zaman tamamen kapandığını da merak eder. Uzmanlar insanların merak ettiği tüm bu sorulara yanıt arar.

Öldükten Sonra Saç Ve Tırnak Uzamaz

Merak edilen sorulara uzmanlar en net cevabı verir. Buna göre kişi öldükten sonra saçı ve tırnağı uzamaya devam etmez. Bunun tam tersi yönündeki tüm görüşler yanlış bir bilgidir. Öldükten sonra vücutta oluşan değişiklikler içerisine pek çok önemli değişiklik sayılır. Ancak kesinlikle saç ve tırnakların uzaması bu değişiklik içerisinde yer almaz.

İnsanlar kimi zaman saç ve tırnağın uzadığını kendi gördüğünü belirtir. Bu durum aslında tamamen su kaybı ile alakalıdır. İnsan öldükten sonra vücudu hızla su kaybetmeye başlar. Kaybedilen bu su ile birlikte de deride büzüşmeler ve küçülmeler oluşur. Çünkü kişinin derisi geriye doğru gider. Bu durum da öldükten sonra saç uzaması ya da tırnak uzaması görüntüsünü oluşturur. Oysa bu sadece vücudun su kaybetmesi ile alakalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu