Teknoloji

Eğitimde GreenBox Teknolojisi

Yeşil kutu anlamına gelen Greenbook tekniği aslında; başta film ve reklam çekimleri olmak üzere, birçok alanda kullanılan bir çekim hilesidir.

Genel olarak asıl görüntünün üzerine izleyiciye gösterilmek istenen görüntünün eklenmesi tekniğidir. Bu teknolojinin eğitimde kullanılma şekli, uzaktan eğitim/E-Eğitim şeklindedir. Bu tekniğe göre kurgulanan videolar personelin ya da öğrencilerin eğitimi için kullanılır. Hızla değişen teknoloji hiç şüphesiz önümüzdeki yıllarda eğitim alanında da bu değişimden nasibini alacaktır. Özellikle büyük şirketler ve eğitim konusunda faaliyet gösteren kurumların bu teknolojiyi kullanmaları kaçınılmaz olacaktır.

Teknoloji Destekli Eğitim

Eğitimde GreenBox teknolojisi bir anlamda eğitim sektörünün dijital dönüşümüdür. Bu yolla verilen eğitimin altyapısı; Webcam ve mikrofon takılı bir PC ya da Notebook kullanarak, Greenbook teknoloji ile videolu eğitim ve sunumundan ibarettir.

Gerek uzaktan eğitim gerekse örgün eğitim programlarında öğrenim gören öğrencilere yönelik yapılan Greenbok teknolojisi ile verilen eğitim aynı zamanda verilen tüm derslerin stüdyo kayıtları ile dönülmesi mümkün oluyor. Yani bütün ders yılını kapsayan dersler stüdyo kayıtlarından olduğu gibi internet üzerinden de istenildiği kadar tekrar okunabiliyor.

Ülkemizde de Var!

Özellikle uzaktan eğitim/E-Eğitim sistemi kullanarak videolarınızı öğrencilerinize ya da personelinize ulaştırmak istediğinizde yapacağınız işlem şu şekilde basite indirgenebilir: çekim yapacağınız bir kamera ve bunun yanı sıra yeşil bir perde ile işe başlayabilirsiniz. Ses kalitesini daha iyi ulaştırabilmeniz için bir mikrofon; son olarak daha parlak ve net bir görüntü için aydınlatma cihaz veya cihazları. Bu ekipman ile videonuzu çektikten sonra üzerinde yapacağınız düzenlemeler için birtakım yazılımlar kullanmanız gerekecektir. Bu konuda piyasada bulunan yazılımlardan birini yeteneğiniz doğrultusunda tercih edebilirsiniz. Bu yazılım ile videonuzda gerekli oynamaları yaptıktan sonra hitap edeceğiniz kitlenizin önüne çıkmaya hazır oldunuz demektir. Çektiğiniz videonuzu çeşitli video izleme sitelerine sunmanızda olasılık dahilindedir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu