Hamilelik

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

 

Anne ve babalar tarafından en fazla merak edilen soruların başında kan uyuşmazlığı nedir ve tedavisi nasıl yapılır sorusu gelir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Annenin ve bebeğinin farklı kan grupları içerisinde bulunması hamilelikte kan uyuşmazlığı adını alır. Kan uyuşmazlığı genellikle RH uyuşmazlığı olarak görülür. Bu durum da annenin ve bebeğin pozitif ya da negatif değer aldığı ile alakalıdır. Eğer annenin kan grubu RH negatif ancak bebeğin kan grubu RH pozitif ise kan uyuşmazlığı ortaya çıkar. Bu durumda da hemen kan uyuşmazlığı iğnesinin uygulanması gerekir.

Bebeğin kan grubu anneden de babadan da gelebilir. Gebelik öğrenildiğinde doktorlar bu nedenle öncelikli olarak kan grubunu sorar. Annenin ve babanın kan grubunun önceden bilinmesi olabilecek riskli durumun önlenmesinde önemli bir rol oynar. Eğer annenin kan grubu RH negatif, babanın ise RH pozitif ise bebeğin de pozitif olma ihtimali önemli bir yer tutar. Bu durumda da yapılması gereken annenin ve bebeğin gerekli kan uyuşmazlığı testinin kontrol edilmesidir. Bu sayede de kan uyuşması önlenmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılması da sağlanır.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan uyuşmazlığı riski taşıyan anne adaylarına her ay bu test yapılır. Bu sayede de kan uyuşmazlığı olup olmadığı ortaya çıkarılır. Eğer anne ve bebeğinde kan uyuşmazlığı olduğu ortaya çıkarsa; bu durumda gebeliğin 28. haftasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bu sayede de sorun önlenmesinde önemli bir yol sağlanır. Kan uyuşmazlığı iğnesi RH kan uyuşmazlığında önemlidir. Eğer bebek bu şekilde dünyaya gelirse ciddi sarılık hastalığı ile mücadele eder. Bunun sonucu olarak da bebeğin kanının değişmesi gerekir. bu sayede de sağlığına kavuşur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu