Yaşam

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkep lekesi temizliği, herkesin korkulu rüyasıdır. İnatçı leke olarak bilinen mürekkep aslında hiç de zorlu bir leke değildir. Dikkat edilecek birkaç püf nokta ile eşyalarınızı önceki haline getirebilirsiniz.

Kıyafetten Mürekkep Lekesi Çıkarmak

Okulda, iş yerinde, özel günlerde, resmi işlerde sıklıkla kullandığımız mürekkepli kalemler özenle seçtiğimiz kıyafetlere sık sık bulaşmaktadır. Zamanında müdahale edilmediği takdirde de mürekkep lekesi kalıcı hale gelmektedir. Bunun için doğru hamleleri süratli bir şekilde yapmak gerekir.

Doğru temizlik malzemesi kullanılmadığı takdirde kumaşa gereğinden fazla baskı uygulayarak kumaşın yıpranmasına sebebiyet verilebilir. Bunun için mürekkebe en uygun temizlik ürünü ve yardımcı malzemeler kullanılmalıdır. Aksi taktirde hem leke çıkmaz hem de kumaş zarar görerek kullanılmaz hale gelir.

Mürekkep lekesinden kurtulmak için birkaç püf noktası vermek gerekirse:

  • Sirke kullanarak mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz. Sirke hem doğal bir yöntemdir hem de etkili bir leke çıkarıcıdır. Temiz bir bezi sirke ile ıslattıktan sonra mürekkepli alanın üzerine koyup bir müddet bekletmek gerekir. Mürekkep lekesi tamamen çıkana kadar birkaç defa bu işlem tekrarlanır ardından da kıyafet durulanır. Eğer leke çok yoğunsa sirkeyi direkt lekenin üzerine damlatıp bir müddet bekleyip sonra da sirkeli mısır ununu lekenin üzerine sürün. Bu şekilde kurutarak çamaşır makinesinde yıkayınız.
  • Deri yüzeylerden mürekkep lekesini çıkarmak için de limon suyu ile fırçalayabilirsiniz.
  • Eğer hassas bir yüzeye mürekkep lekesi bulaştıysa talk pudrasından faydalanabilirsiniz. Pudrayı döküp yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalamalısınız.

Ayrıca mürekkep dökülen bölgeye kesinlikle sıcak su dökülmemelidir. Sıcak su lekenin sabitlenmesini sağlar. Mürekkep lekesi temizlemek için buradaki püf noktalara dikkat edilirse oldukça kolay ve zahmetsiz bir şekilde lekeden kurtulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu