Sağlık

Monotonluk Sabah Kalkmayı Zorlaştırıyor

Sabah kalkmayı zorlaştırıyor monotonluk sabah kalkmayı zorlaştırıyor da ilgili aklınıza takılanları makalemizi okuyarak elde edebilirsiniz.

Monotonluk kış aylarında gün ağarmasının geç olması ve güneş enerjisinden fazla yararlanmaması her sabah bizleri yataktan kalkmayı oldukça zorlaştırır. Uzmanlar gün içinde hep yorgun ve isteksiz olması monotonluğun sebebidir.

Monotonluk Sabah Kalkmayı Zorlaştırıyor mu?

Monotonluk sabaha kalkmayı zorlaştırır mı? Hepimiz biliyoruz üstelik şuna dikkat etmek lazım eğer siz sürekli uykusuz kalıyorsanız. Uykunuz geldiği için sabah kalkmaktan zorlanacaksınız. Bir diğer seçenek olarak da spor yapmıyorsanız aktif olmadığımız için sürekli yorgun gözüküyor ve sabah kalkmaktan zorlanacaksınız. Bir diğer seçenek yeme ve içme ölülerinize dikkat etmiyorsanız sabah yine zorlanacaksınız. Kış aylarındaki sabah saatlerinin çok karanlık olması sabah atmamızı zorlaştırır. Bu da tekdüzenin sabah kalkmayı zorlaştığını gösterir.

Monotonluktan Kurtulmanın Kolay Yolları

Monotonluktan kurtulmanın kolay yolları ile ilgili aklımıza takılanlar aslında şunlardır: Bizler sabah enerjik zinde uykusunu tam almış bir şekilde kalkmayı isteriz. Üstelik gün ışığını da severiz bu yüzden ilk olarak uyku düzeninizi sağlamanız gerekir. Yatağınıza yatıp uyumanız gerekir. Çünkü bu saatlerde aldığımız uyku aslında olması günde almanız gereken 8 saatlik uykuya bedeldir. Sabah kalktığınızda zorlanmayacaksınız çok rahatlıkla yatağınızdan katabilirsiniz bir diğer seçenek ise spor eğer hayatınızda spor diye bir kavram varsa zamanla aktif olduğunuzu fark edeceksiniz.

Monoton Hayattan Çıkmak İçin Ne Yapılmalı?

Monoton hayattan çıkmak için öncelikle nefes egzersizleri ile güne başlayabiliriz. Sabah kalktığımızda 1-2 nefes egzersizi kendinizi zihinde hissedeceğiz. Ardından sporumuz varsa sabah sporu bunu yapabilir ya da bir duş alıp öyle kahvaltımızı oturabiliriz. Kahvaltıda proteinden karbonhidrata kadar bütün besinleri yeterli miktarda yiyin özellikle yumurta, zeytin,  peynir,  gibi süt ürünleri çok tüketerek gün boyu tüketerek monoton hayattan çıkabilirsiniz.

Monotonluktan Çıkmak İçin Egzersiz Yapılmalı

Monotonluktan çıkmak için egzersizleri tekdüze bir hayattan kurtulmak için gerekli yöntemlerden bir tanesi de nefes egzersizi günde birkaç defa nefeslerinizi alıp vermemiz. Bunu hissetmemiz bile beynimizde bizi farklı kılacaktır. Yoga, plates ve meditasyon gibi egzersizler yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu