Yaşam

Mermer Ve Granit Tezgah Nasıl Temizlenir?

Mermer ve granit tezgahları temizlemek için uygulanabilecek yöntemlerle günlük hayatta tezgahınızı mutlaka temizlemelisiniz.

Mermer ve granit tezgah temizliği kadınların mutfaklarda en çok dikkat ettikleri şeylerdendir. Kuşkusuz mutfakta en çok kirlenen alan tezgahlardır. Tezgahınızın mermer ya da granit olması fark etmeksizin kirlenmektedir. Derinlemesine bir temizlik yapmak istiyorsanız, tezgahınızı size önerildiği şekilde temizlemenizde yarar vardır.

Granit Tezgah Temizliği

Birçok evde tercih edilen bir tezgah türü olan granit tezgah, çabuk kirlenmektedir. Şık görünümleri nedeniyle tercih edilen fakat çok kirlenen granit tezgahların temizliğine özen gösterilmeli ve sık sık temizlenmelidir. Her gün düzenli olarak mutlaka yıkanması gereken granit tezgahları ılık su yardımıyla sıvı sabununuz ile birlikte yıkayabilirsiniz. Bunun dışında haftada bir kere kabartma tozu ile ılık suyu karıştırarak elde edeceğiniz su yardımıyla da granit tezgah temizliği yapmanız mümkündür.

Mermer Tezgah Temizliği

Tezgahlarda en sık kullanılan taş kuşkusuz mermerlerdir. Evin en temiz alanı olması gereken tezgahların temizliği sık sık yapılmalıdır. Özellikle mermer tezgahlar çabuk kirlendiği ve sarardığı için düzenli olarak temizlenmelidir. Bilhassa tezgahınız açık renkse kirlendiği daha çok belli olacaktır. bu yüzden tezgahınızı her zaman temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Mermer tezgah temizliği için yapmanız gereken haftada bir veya iki gün tuz ve limonu karıştırarak ovalamaktır. Bu karışım ile birlikte sararmış olan tezgahın rengini açabilirsiniz. Tezgahınızın parlamasını istiyorsanız aynı zamanda kir ve mikroplardan arınsın istiyorsanız yapmanız gereken karbonat ile limonu karıştırarak elde ettiğiniz macun ile tezgahınızı ovalamaktır. Mermer tezgah temizliği son derece basit bir işlem olmakla birlikte temizledikten sonra ilk günkü gibi olacaktır.

Pırıl Pırıl Bir Tezgah İçin Püf Noktalar

Günlük hayatta pırıl pırıl bir tezgaha sahip olmak istiyorsanız, bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

  • Karbonatı tezgah temizliğinde mutlaka kullanmalısınız.
  • Beyaz sirke ve limonu karıştırarak elde ettiğiniz karışımla tezgahınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
  • Tuz ve limon yine tezgah temizliğinde kullanılan karışımlardandır.
  • Günlük temizlikte sıvı sabun kullanabilirsiniz.
  • Bulaşık parlatıcısını sıklıkla olmasa da tezgah temizliği için kullanabilir ve pırıl pırıl bir tezgaha sahip olabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu