Moda

Hoverboard Nedir Özellikleri Nelerdir?

Diğer adı elektrikli kaykay olan hoverboard teknolojisi, özellikle kalabalık şehir ortamında kullanımı ile dikkat çekmektedir.

Hoverboard olarak bilinen ve dilimizdeki adı elektrikli kaykay olan araç son yıllarda oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Kendi kendini dengelemesi nedeniyle birçok farklı kullanım alanı oluşmuş durumda olan araç sadece şehir içi kısa mesafeler için değil aynı zamanda eğlence amaçlı da kullanılmaktadır.

Kısa mesafeler için ideal olan bu ürün, yürümek istemeyenler tarafından oldukça sevilmektedir. Ancak bazı uzmanlar bu konuda uyarılar yapmaktadır. Yürümenin alternatifi olmaması gerektiği uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.

Ne Zaman Üretildi?

Hoverboard üretim tarihi olarak yakın bir geçmiş gösterilebilir. İlk olarak 2014 yılında Çin merkezli bir teknoloji firması tarafından tasarlandı ve üretildi. Bir sonraki yıl ise Amerika’da popüler oldu. Kendini dengelemesi ve şarjlı pil ile çalışması kullananlar tarafından en çok beğenilen özellikleri olmaktadır.

Hoverboard Özellikleri Neler?

Hoverboard özellikleri konusu da merak edilen konulardan biri olmaktadır. En büyük özelliği sensörlerinin ve tekerlerin entegre şekilde hareket etmesidir. Bu durum ile birlikte düşme ihtimali azalmaktadır. Bunların yanında güçlü bir motoru bulunmaktadır. Bunların yanında olan özellikleri ise şunlardır.

  • Dinamik denge prensibi ile çalışmaktadır.
  • Saatte 20 ile 40 km arasında hız yapmaktadır.
  • Bazı modeller 20 derece yokuş çıkmaktadır.
  • 10 ile 30 km menzili bulunmaktadır.
  • Gitmek ve dönmek için sadece gidilecek yöne eğilmek yeterlidir.
  • Engebe bulunan yerlerde sensörler sayesinde hız ayarlanabilir.
  • Saniyede ortalama 200 tarama yapabilmektedir.
  • Denge noktası hesaplayan sensörler bulunmaktadır.

Tüm bunların yanında daha farklı özelliklere de sahip olan hoverboard teknolojisi bünyesinde bulunan işlemci sayesinde kullanıcının hareketlerini motora aktarmaktadır. Bataryası ise birkaç saat içinde tam olarak dolmaktadır.

  • 100 ile 140 kilo arasında taşıma kapasitesi bulunmaktadır.
  • Her türlü hava şartlarına uygundur.

Hoverboard özellikleri yanında kullanımı ve öğrenmesi ise oldukça kolaydır. Birkaç dakika içinde öğrenilebilir. Özellikle ayakta durduktan sonrası çok daha kolay olmaktadır. Şunu vurgulamak gerekmektedir ki çocuk ve tüm kullanıcılar gerekli tedbirleri alarak kullanmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu