Sağlık

Kullandığım Doğum Kontrol Haplarının Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

İstenmeyen gebelikleri önlemek için kadınların en sık kullandığı yöntemlerin başında doğum kontrol hapları gelir. Bu hapların yan etkileri de kadınlar tarafından merak edilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar kullandığım doğum kontrol haplarının bir yan etkisi var mıdır sorusunu sıklıkla yöneltir. Doğum kontrol hapları gebeliği önlemenin en kolay halidir. Bu nedenle de pek çok kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı tercih eder. Ancak doğum kontrol hapı ile gebeliği önlemek isteyen kadınlar bu yöntemin yan etkisi olup olmadığını da merak eder.

Vücuda alınan her dış tıbbi ilacın mutlaka bir yan etkisi bulunur. Bu nedenle de kadınların gebeliği önlemek için kullandıkları doğum kontrol ilaçlarının da bir yan etkisi bulunur. Bu yan etkiler konusunda kadınlar ilaç kullanımı öncesinde en iyi şekilde bilinçlendirilmelidir. Ancak bu sayede kadınlar karşılaştıkları yan etkiler karşısında şaşkınlık ve endişe yaşamazlar.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri

Doğum kontrol hapının en yaygın yan etkisi arasında ara sıra oluşan kanamalar yer alır. Kadınlar doğum kontrol hapının yan etkileri olan kanamalardan ilk etapta korkar. Ancak bu durumda korkulacak hiçbir şey yoktur. Özellikle de doğum kontrol hapının ilk kullanımı ile birlikte kanamanın daha sık görüldüğü gözlemlenir. Ancak zaman içersinde bu kanamaların sıklığı ve şiddeti de azalır. Sonunda ise kadınların kanama sorunu tamamen ortadan kaldırır.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar için bir diğer önemli soru ise bu hapların kilo aldırıp aldırmadığıdır. Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı sorusu ile uzmanlar sıklıkla karşılaşır. Bu haplar içerisinde hormon olduğu için hapların kullanılması ile birlikte kadınlarda kilo alma da ortaya çıkabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu