Anne-Çocuk

Kendine Güvenen Çocuk Yetiştirmek İçin Öneriler

Kendine güvenen çocuklar yetiştirmek modern yaşamdaki ebeveynin en temel görevi oldu. Çocuk sağlığı hususunda her türlü gelişmeye açık olan aileler, ruh sağlığına da önem veriyor.

Sadece beden sağlığı değil ruh sağlığının da önemli olduğu günümüzde çocukların gelişimde kendine olan güvenin sağlanması gerekiyor. Kendine güvenen çocuk yetiştirmek için öneriler veren uzmanlar, bu sürecin çocuk bebekken başladığını ifade ediyor. Gelişim evrelerinde ebeveynin rol model alındığı süreçte ailenin davranışları ve örnek oluş şekli dikkat çekiyor.

Çocuğa kendini geliştirmesi için fırsat verilmesi, mükemmeliyetçi baskının ortadan kalkması,  kişisel gelişim için fırsatlar sunulması ve her koşulda onu seveceğinizin bilinmesi gerekiyor. Sevginin başarısızlıkla azaldığını düşünen çocuklar yarış atı gibi görülerek yıpranacağı için bu durumun da kontrol altına alınması gerekiyor.

Çocuklar Nasıl Kendine Güven Kazanır?

Çocukların özgüven kazanması  için problem çözme becerisinin gelişmiş olması gerekir. Yani herhangi bir durum karşısında nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmeleri son derece önemlidir. Çocuklar gözlem yaparak öğrenirler. Bu yüzden çocuğun rol model aldığı kişinin davranışları son derece önemlidir. Ailede ne görürse onu tekrar eden çocuğun özgüvenini kırmayacak şekilde davranılması son derece önemlidir.

Çocuk takdir edilme ve sevilme ihtiyacının karşılandığını gördüğü zaman sorunsuz bir şekilde gelişim gösterecektir. Ailede atılan sosyalleşme ve kişilik kazanma temelleri, okul ve arkadaş çevresiyle daha geniş alanlara yayılır. Bu yüzden çocuğun özgüveni aile tarafından desteklenmeli, başarılarla pekiştirilmeli, başarısızlıklarla yerilmemelidir.

Bilinçli Ebeveyn Olmak

Bilinçli ebeveynler olmak son derece önemli. Çocuk sıkıntılarını başkalarıyla değil sizinle paylaşmalı. Bunun için de size güven duymalıdır. Özgüvenli çocuklar yetiştirmek isteyen aileler, çocuğun ilk yetişme döneminden itibaren kendi tutum ve davranışlarına da dikkat etmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu