Sağlık

Kola Bu Hastalıklara Neden Oluyor

Kola zararları sık sık konuşan bir içecek. Sık sık gündeme kolanın zararları geliyor. Üstelik neden olduğu hastalıklar da var.

Kola zararları, pek çok hastalığın önünü açıyor. Yapılan araştırmalar, içerken doyulmadan ancak birçok hastalığa da neden olan içecekleri ortaya çıktı. Kolanın neden olduğu 12 farklı hastalık var. Üstelik Türkiye’de kola bağımlılığı olan pek çok insan da var. Hastalığa neden olan kola, tüketiminin azaltılması ile bir nebze olsun sorunlara çözüm olabilir. Ancak genel olarak, günde bir iki litreye kadar kola tüketen insanlar olduğunu da biliyoruz.

Peki, kola hangi hastalıklara neden oluyor?

Fazla Kilo ve Yağlanma

Kolanın ilk olarak sebep olduğu hastalıklardan biri kilo ve yağlanma oluyor. İçerdiği yüksek oranda şeker sayesinde, kilo almayı hızlandırması söz konusu. Aynı zamanda genel olarak tüketilen yiyeceklerin de sağlıksız olması ile birleştiğinde, kola tüketimi ile kilo almak kaçınılmaz oluyor. Genel anlamda kilo artışı görülüyor.

Karaciğer Hastalıkları

Bir diğer önemli sorun ise karaciğer hastalıkları oluyor. Kolanın neden olduğu hastalıklar arasında, karaciğere verdiği zararı görmezden gelmek mümkün değil. Karaciğerin işlevselliğini azaltması, dokusuna zarar vermesi gibi etkileri var. Elbette tüketim sıklığı ve tüketim miktarı bu hususta son derece önemli olacaktır.

Diş Çürüğü

Kolanın zararlarının en hızlı ve en çok görülen etkilerinden bir diş çürüğü oluyor. Dişlerin çürümesine yol açan tüketim, ne yazık ki aynı zamanda diş ağrıları, damak çekilmeleri ile sonuçlanabiliyor. Ağız sağlığı konusunda da kolanın kötü bir etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.

Şeker Hastalığı

En çok görülen hastalıklar arasında ise kolanın neden olduğu şeker hastalığı var. Şeker hastalığı sorunu, küçük yaştan itibaren daha farklı sağlık sorunlarına da yola açabiliyor. Bunu göz önünde bulundurup tüketimini azaltmanız önerilenler arasında.

Alzheimer

Bir diğer neden olduğu hastalık ise Alzheimer oluyor. Alzheimer, hafıza kaybıdır. İlerleyen evrelerde kişinin yemek yeme gibi temel ihtiyaçları dahi unuttuğu bir hastalıktır. Kola hangi hastalıklara neden olur sorusunun yanıtı içinde mutlaka Alzheimer da yer almaktadır. Tüketim miktarı ve sıklığı önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu