Teknoloji

Live Photo’ları GIF Formata Dönüştürme Rehberi

Apple’ın iPhone model telefonlar içerisinde sunmuş olduğu Live Photo özelliği, GIF formata dönüştürülerek güzel görüntülerin elde edilmesi sağlanmaktadır.

Live Photo, Apple’ın son birkaç iPhone neslinde yer verdiği canlı fotoğraflar özelliğidir. Canlı fotoğraf özelliği sayesinde iPhone kullanıcıları fotoğraf çekmekten çok daha fazlasını gerçekleştirmektedirler.

Live Photo özelliği sayesinde, kullanıcılar fotoğraf çekmeden hemen önceki o anın hareketli olarak bir görüntüsünü çekebilmektedirler. Çekilen hareketli görüntüler iPhone kullanıcıları dışında başka biriyle paylaşılamamakta ancak, Live Photo’ların GIF’e dönüştürülmesiyle bu sorun ortadan kalmaktadır.

Live Photo Nasıl Çekilir?

Live Photo desteğine sahip olan Apple cihazında Live Photo çekebilmek oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Live Photo GIF formatına dönüştürülme işlemi gerçekleştirilmeden önce, Live Photo çekiminin nasıl yapıldığı bilinmelidir.

Live Photo destekli Apple cihazlarında canlı fotoğraf çekebilmek için yapılması gerekenler şunlardır:

  • İlk olarak Apple cihazının doğal kamera uygulaması çalıştırılmalıdır.
  • Doğal kamera uygulaması açıldıktan sonra, kamera arayüzünün üst kısmında yer alan HDR simgesinin yanındaki birkaç daireden oluşan butona tıklanılmalıdır.
  • Birkaç daireden oluşan butona tıklanıldığında daireler, sarı rengi alacaktır.
  • Butonun sarı rengi almasıyla da, Live Photo özelliği kamera için aktif olacaktır.

Live Photo özelliğinin kapatılabilmesi için yine birkaç daireden oluşan butona tıklanılması yeterli olacaktır. Özellik kapatıldığında buton beyaz renge geçecektir. Live Photo özelliğiyle çekilen fotoğraflar, cihazın depolama alanı içerisinde daha fazla alan kaplayacaktır.

Live Photo’lar GIF Özelliğine Nasıl Dönüştürülür?

Live Photo GIF formata dönüştürme işlemleri için ilk olarak ücretsiz olan “Lively” isimli programı cihazınıza indirmeniz gerekmektedir. Uygulama cihaza yüklenip, çalıştırıldığında Live Photo özelliğine sahip tüm görüntüler, uygulama içerisinde görüntülenecektir.

Live Photo özelliğine sahip görüntüleri GIF formatına dönüştürebilmek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Uygulama açıldıktan sonra GIF formatına dönüştürülmek istenen görüntü seçilmelidir.
  • Görüntü seçildiğinde 3 farklı formatta kaydedebilme seçeneği kullanıcının karşısına çıkmaktadır.
  • Bu seçenekler ise; GIF, Movie ve Frame.
  • Uygulamanın ücretsiz sürümünde, yapılan dönüştürme işlemlerinden sonra görüntüye uygulamanın watermark’ı eklenmektedir.

Lively uygulamasının Live Photo GIF dönüştürme işlemlerinde, boyut, yürütme seçenekleri ve hızı düzenleme gibi seçenekler bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu