Sağlık

Hayvan Sahibi Olmanızın Sağlığınıza 6 Etkisi

Hayvan sahibi olmanızın sağlığınıza 6 etkisi hakkında merak ettiğiniz aklınıza takılan bütün soruları makalemizde okuyarak elde edebilirsiniz.

Hayvan sağlığı özellikle hayvan besleyenler için her zaman önemlidir. Sıkça hijyen ya da bakımın zor olduğu bir süreçtir. Hem kötü hem de iyi yan etkileri bulunmaktadır. Eğer hayvan besliyorsanız ve hep birlikteyseniz hayvanın bedene ile ruha ne kadar iyi geldiğini araştırmalar göstermektedir.

1.Tansiyonu dengeler

Hayvan sahibinin sağlığa etkileri arasında tansiyonu dengeler en başta gelmektedir. Hayvan sevmek stresinizi oldukça azaltır. Bununla birlikte tansiyonun da dengeler. Hayvanın göğüs kısmı fazlasıyla sizi rahatlatır. Bu şekilde nefes alış verişinizi dengeler.

2.Kalp Hastalıklarına Engel Olur

Bilimsel araştırmaya göre hem kedi hem de köpek besleyen kişiler kalp hastalığına oluşma riski ve ölme riskini yüzdelik olarak 30 ya da 40 oranında azaltır. Kesinlikle çok ciddi rakamdır.

3.Depresyona Yakalanma Riskini Azaltır

Hayvanları sevmek sağlığa etkisi her zaman mutluluk vermektedir. Hayvanları sürekli sevmek ya da okşamak vücuttaki hem serotonin hem de oksitosin hormonların üretilmesini sağlar. Böylece depresyona girme riskini azaltır. Hayvanla birlikte yaşamak hem güven hem de sevginin sürekli hissedilmesi demektir.

4.Stresi Alır

Stresli bir güne uyandıysanız kendinizi mutlaka kedi veya köpeğin yanına bırak. Gerekli tedaviyi kesinlikle sağlanacaktır. Hayvan alacağınız az bir dakika bile stres hormonunu anında düşürür. Anında pamuk gibi bir kişi olursunuz. Hayvan sahibi olmak strese etkisi bu şekildedir.

5.Alerjiyi Engeller

Birçok anne ve baba çocuğu daha alerjik bağışıklığının olduğunu ve evde hayvan bulunmamasını gerektiğini söyler. Özellikle bebekleri hayvanlara yaklaştırmazlar. Fakat yapılan araştırmalara göre hayvanlarla birlikte büyüyen çocuklar kesinlikle alerji konusunda dirençlidir.

6.Ruhumuza Ve Bedenimize Bizden Daha Duyarlıdır

Hayvan sahibinin ruha ve beden etkisi oldukça duyarlıdır. Bu değişikliklere her zaman fazla duyarlıdır. Eğer üzün olduğunu8 bir durum olursa daha çok hayvanla vakit geçirirseniz ruhunuza ve bedeninize iyi gelecektir. Araştırmaya göre köpeklerin sahiplerinin kanser olduğunu hissettiklerini bile söyleyebiliriz. Bu şekilde köpek veya hayvan beslemek bazen insan sağlığına etkisi olabilmektedir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu