Diyet

Hızlı Kilo Vermek Neden Zararlıdır?

Fazla kilolarıyla başı dertte olanların en çok istediği şey en kısa sürede hızlı kilo vermek ve incecik bir bedene sahip olmaktır.

Hızlı kilo vermek, ilk başta çok iyi bir fikir gibi gelse de daha sonraları birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Hızlı kilo vermek için kalorileri düşürmek, tüketilen yiyeceklerin azlığından dolayı kan şekeri seviyesinde ki düşüşlerin artması vücutta halsizliğe yorgunluğa hatta sinire yol açmaktadır. İleri ki dönemlerde çaba gerektiren işlerde bayılmalar dahi görülebilir. Hızlı kilo vermek yerine haftalara ya da aylara bölerek daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Kilo Yerine Kas Kaybediyor Olabilirsiniz

Uzun zamanlar düşük kalorili beslenerek aç kalan vücut, kas kaybeder. Karaciğer ve böbreklerde kas erimeleri görülebilir ve böyle durumlarda böbrek ve karaciğerler de fonksiyon kayıpları başlar. Uzun süre düşük kalorili beslenen kişiler de kalp kaslarının erimesi sonucu kalp krizlerine kadar gidebilir.

Hızlı Kilo Vermek Metabolizmayı Yavaşlatır

Metabolizma sizin günde kaç kalori günde depoladığınızı belirler. Yavaş metabolizma ile bir günde daha az kalori yakarsınız.  Ayrıca hızlı kilo vererek metabolizmayı düzenleten tiroid hormonlarının salgılanmasına bağlı olarak da metabolizmanız yavaşlar. Bunlara bağlı olarak hızlı kilonun metabolizmaya etkisi sizi zayıflatmayacak aksine kilo artışlarına neden olacaktır.

Yetersiz Beslenme Beklenmedik Sonuçlar Doğurabilir

Bilinçsiz şekilde uyguladığınız düşük kalorili diyetler, vücudunuzdaki demir, B12, kalsiyum gibi daha birçok vitamin ve minarelerin eksilmesine neden olacaktır. Yeterli alınmayan vitaminler yorgunluk, anemi, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve saç dökülmelerine neden olacaktır. Yeteri kadar D vitamini ve fosfor almadığınız takdirde zayıf ve hassas kemiklere gibi problemlerle karşı karşıya gelebilirsiniz.

Başlangıç Noktasına Geri Dönebilirsiniz

Kilo vermek aslında işin kolay tarafıdır. Asıl önemli olan verilen kiloları tekrar kısa bir sürede geri almamaktır. Zayıfladığınız zaman uzun yıllar kilonuzu korumalısınız. Hızlı kilo verdikten kısa bir süre sonra tekrar aynı kilonuza dönebilir belki de daha fazlasını da alabilirsiniz. Amacınız yavaş kilo vermeyi hedefleyerek sağlıklı, sebze ve meyve tüketerek ve işlenmiş gıdaları azaltarak hem daha sağlıklı kilo vermiş olursunuz hem de kilonuzu uzun yıllar korursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu