Eğitim

Finlandiya’nın Eğitimde Başarısının Sırları

Finlandiya’nın eğitimde başarısının sırları gün yüzüne çıkıyor. Finlandiya’da öğrencilerin sabahın erken saatlerinde okul yolunu tutuyor. Burada öğrenciler için yaşam son derece kalitelidir. Öğrencilere okul ile ilgili sorumluluklar küçük yaşlarda veriliyor.

Finlandiya’nın eğitimde başarısının sırları öğrencilerine sunduğu kaliteli eğitimle ilgilidir. Öncelikle Finlandiya’da sabahın erken saatlerinde öğrenciler okul yolunu tutuyor. Çünkü ülke karanlık ve soğuk bir iklim yapısına sahiptir. Aynı zamanda her çocuk kendi evine yakın olan okula gidiyor. Bu sayede servis gibi geciktirici ve zorlayıcı unsurlar da olmuyor. Öğrenciler okula gidip gelme sorumluluğunu bu sayede kolayca alabiliyor. Dışarıdan okul bahçesinde bakıldığında çok sayıda bisiklet göze çarpıyor. Çünkü öğrenciler bisiklet kullanmayı kendilerince bir spora dönüştürmüştür. Finlandiya’da okul sınırlarını belirleyen betonlar yok. Dışarıda tehlikeli bir yaşam olmadığı için insanlar buna gerek duymuyor.

Finlandiya’da okul içerisinde telefonla fotoğraf çekmek yasaktır. Okul girişinde özellikle bazı zamanlar uyarılar yapılıyor. Okula giriş kısımda öğrencilerin eşyalarını asabileceği askılıklar bulunuyor. Tıpkı diğer okullar gibi hepsi benzer özelliklere sahip bir eğitim sistemi vardır.

Finlandiya’da Eğitim Düzeni

Finlandiya’da korkarak değil, eğlenerek öğrenme taktiği var. Okul içerisinde sessizce ders işlemek için tüm öğrenciler özen gösteriyor. Öğrenciler dersi ve öğretmenlerini otoriter görmüyor. Eğitim sisteminde öncelik “severek eğitim”dir. 1. Ve 2. sınıf öğrencileri haftada 18 saat ders işliyor. Finlandiya’da” kaybedecek öğrencimiz” yok doğrultusunda eğitim veriliyor. Burada özel eğitim gerektiren çocuklar normal okullarda eğitim alabiliyor. Bu yüzden PISA’daki başarı sırrı ortaya çıkıyor.

Finlandiya’da Sınav Şart Değil!

Finlandiya’da eğitim şart ama sınav şart değildir. Ülkede sıralama yok. Eğitimde ilk 4 yıl sınav uygulanmıyor. Öğrencilerin derslerine odaklanması ve bilgi edinmesi amaçlanıyor. Ancak ülkede bir değerlendirme sistemi bulunuyor. Bu sayede öğrencinin kendi öz değerlendirmesini yapması sağlanıyor. Dolayısı ile Finlandiya’nın eğitim sisteminin sade olması ve öğrencilerin bilgi edinmesi amaçlanıyor. Bu sayede okullarda müfettiş gibi denetçilere de gerek olmuyor.

Finlandiya’da Her Öğrenciye Eşit Muamele!

Finlandiya’da eğitim şartları işçi çocuğu ve bakan çocuğu için aynıdır. Hiçbir çocuk farklı kategoriye girmiyor. Tüm öğrencilere eşit muamele yapılmaktadır. Dolayısı ile çok zengin olsanız da çocuğunuzu özel okula göndermenize gerek yoktur. Evinize en yakın bir okulu tercih edebilirsiniz. Finlandiya’da 27 tane özel okul var. Ancak bu okullar ya dini eğitim veriyor ya da Uluslararası Statüsü olan okullardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu