Hamilelik

Hamilelik Döneminde Vücutta Meydana Gelen Değişim

Anne adaylarının en fazla araştırdıkları konuların başında hamilelik döneminde vücutta meydana gelen değişim gelmektedir.

Hamilelik döneminde vücutta meydana gelen değişim anne adaylarının en fazla merak ettiği hususlar olup her fırsatta farklı cevaplar aramaktadırlar. Anne olmak isteyen kadınların bu değişim hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmaları daha sonra yaşanabilecek sorunların önüne geçmek adına çok önemli bir yere sahip olmaktadır.

Hamilelikte Vücutta Oluşan Değişiklikler

Genel olarak 9 ay devam eden hamilelik süreci anne adaylarının vücudunda pek ok değişimin meydana geldiği bir dönem olmaktadır. Hamilelikte vücutta oluşan değişimler yumurta ile spermin birleşmesiyle hamileliğin ilk günlerinde başlayarak doğum olana kadar devam etmektedir. Yaklaşık olarak 9 ay devam eden baş döndürücü değişim süreci bazı anne adayları için ayak uydurması çok daha zor bir hal alması mümkün olmaktadır. Hamilelik döneminde karşılaşılacak vücut değişimleri şunlardır;

  • Kilo artışı,
  • Hormonal değişim,
  • Ciltte görülen değişimler,
  • Vücut duruşunda yer alan değişim,
  • Uyku düzeni,
  • Kalp- dolaşım sisteminde oluşan değişim,
  • Solunum sisteminde yaşanan değişimler,
  • Ruhsal değişimler,
  • Üriner sistemde yaşanan değişimler başlıca görülen değişiklikler olmaktadır.

Kilo Artışı Değişimi; Hamilelikte vücutta kilo artışı sağlıklı bir hamilelik dönemi ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için kesinlikle gerekli olmaktadır. Hamilelik dönemi süresince doktor tavsiyeli düzenli kilo artışlarının alınması gerekir. Fazla alınan kilolar hem anne hem de bebeğin zorlanmasına neden olabilir.

Ciltte Görülen Değişimler; Hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişim vücudun hemen hemen tamamında görülebilir. Cilt, tırnak, saç, diş ve diş etleri değişimin oluştuğu alanların başında gelmektedir.

Uyku Düzeni; Bilinçli hamileliklerde dikkat edilmesi gereken konu uyku düzenidir. Hamilelik döneminde uyku sorunları ortaya çıkmaktadır.

Kalp- Dolaşım Sisteminde Oluşan Değişimler; Anne adaylarının hamilelik döneminde kalp- dolaşım sistemi değişimleri sindirim, solunum, üriner sistemi gibi bütün vücut sisteminde meydana gelen değişikliklerdir. Gebelik durumu anne adayının kalp ve dolaşım sistemini zorlayan bu durum bebeğin gelişmesi ile kansızlık oluşumuna neden olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu