Hamilelik

Hamileliği Engelleyen 9 Neden

Bu makalede hamileliğe engel olan noktalara değineceğiz.

Çoğu kadın evlendikten sonra anne olmayı ister. Bu süreç her zaman kolay olmayabilir. Doğal yaşam geride bırakıldığından beri gerek besinlerin genetiği ile oynanması gerek ailelerin bu konuda bilinçlendirilmemesi zor hamile kalmaya sebep olabiliyor. Hatta yüzdeye bakıldığında yüzde on altı oranında çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin sorun yaşadığı biliniyor. Erkek ve ya kadından kaynaklanan sorunlar değişkenlik gösterirken kadınların erkeklere oranla daha fazla sorun yaşadığını söyleyebiliriz.

Hormonlarda Düzensizlik

Kadının hormonlarındaki düzen hamile kalmasındaki etkili faktörlerden biridir. Erkeklerdeki hormonlarda da düzensizlik var ise bu araştırılmalı ve kadının hamile kalıp kalmamasına engel bir durum söz konusu mu belirlenmelidir. Kadınlardaki hormonlar kadının tüm fizyolojisine etki eder. Metabolizmayı düzenleyen, süt üretimini ve yumurtlamayı sağlayan hormonlardır. Bu önemli süreçte kadınlar muhakkak hormon testi yaptırmalı ve gebeliğe engel bir durum olup olmadığını kontrol ettirmelidirler.

Hazır Gıdalar ve Düzensiz Beslenme

Bu aslında her bünyeye göre değişiklik gösterebilecek bir maddedir. Lakin eğer gebe kalmak isteyip kalamıyorsanız bu maddeyi de gözetmenizde fayda var. Doğru besinler kadındaki hormonların düzenli çalışmasına olanak sağlar.

Kadınlarda Yaşın İlerlemesi

Kadınların yaşı ilerledikçe yumurta sayılarında azalma görülürken ayrıca yumurta kalitesi de yavaş yavaş düşmeye başlar. Eğer otuz beş yaşını geçmiş ve çocuk sahibi olmak isteyip olamıyorsanız muhakkak uzman bir hekime görünerek gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

Hamileliği Etkileyen Diğer Faktörler

Hamileliği güçleştirecek sorunlar bu kadar kısıtlı değildir. Kilo, kullanılan ilaçlar, tiroit hastalığı, diyabet, erkeklerde sperm kalitesinin bozulması, zararlı alışkanlıklar da hamile kalma sürecini olumsuz etkileyen etkenler arasındadır. Özellikle alkol ve sigara kullanımının kısırlık yaptığı tespit edilmiştir. Kadınların erken menopoza girmesinin sebeplerinden biri de zararlı alışkanlıklardır.

Tekrar Edecek Olursak Bu Faktörlerden En Önemli 9 tanesi Şu Şekildedir:

  1. Hormon Düzensizliği
  2. Erkeklerde Sperm Kalitesinin Bozulması
  3. Sigara ve Alkol Kullanımı
  4. Kadınlarda Yaşın İlerlemesi
  5. Yanlış Beslenme
  6. Stres
  7. Rahim ve Tüplerdeki Rahatsızlıklar

Metabolik Rahatsızlıklar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu