Sağlık

Diyabete Neden Olan 10 Etken

Diyabete neden olan pek çok etmen vardır. Diyabet nedenleri bilinirse; yaşam tarzınızda değişiklikler yapıp diyabete yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Diyabet Nedenleri Nelerdir?

Diyabete neden olan pek çok etmen olup; bu etmenlerin biri ya da birkaçı birlikte diyabete yakalanma riskinizi ciddi oranda arttırır. Diyabete yakalanma riskinizi arttıracak diyabet nedenleri aşağıdaki gibidir:

  1. Hareketsizlik

Hareketsizlik vücudun kas kütlesinin azalmasına, kan akışının yavaşlamasına ve metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Haftada en az 3 gün egzersiz yaparak diyabete yakalanma riskinizi ciddi oranda düşürebilirsiniz.

  1. Kronik Stres

Stres vücutta insülin direncini arttırarak diyabete neden olabilir. Stresinizi azaltarak diyabete yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

  1. Bazı İlaç ve Hastalıklar

Kullanılan bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları, kortizonlu romatizma ilaçları ve idrar söktürücü tansiyon ilaçları gibi) ve özellikle tiroit bezinin çok çalışması, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar diyabet hastalığı oluşma riskini arttırmaktadır.

  1. Kentleşme

Fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kentleşme ile birlikte terk edildiği için diyabete yol açabilir.

  1. Fazla Kilo

Obezite diyabete yol açan en temel etkenlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fazla yağlar hormon dengesini bozarak diyabete neden olabilir; bu neden ile fazla kilolarınızdan kurtulun.

  1. Sık Gebelik

Hormon düzeylerini değiştirdiği için sık gebelik diyabete neden olabilir.

  1. Sporun Bırakılması

Düzenli spor yapıyorsanız; sporu bırakmanız diyabete yol açabilir.

  1. Genetik Yatkınlık

Ailenizde diyabet hastası kişiler var ise sizin diyabete yakalanma riskiniz de artmaktadır.

  1. Çocukluk Çağı Obezitesi

Çocukluk çağında sağlıksız beslenme sonucu obezite olan kişilerin diyabete yakalanma riski artmaktadır.

  1. Yanlış Beslenme

Sofra şekeri, yüksek karbonhidrat ve yağ içeren ürünler gereksiz kalori alımına yol açmakta ve diyabet riski arttırıcı nedenler olmaktadır. Sofra şekeri kullanmayarak, bol lifli ve antioksidanlı yiyecekler tüketerek diyabete yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu