Hamilelik

Gebeliğin İlk Haftalarında Vücutta Neler Oluyor?

Anne adayları gebeliğin ilk haftalarında vücutta neler oluyor hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için büyük bir araştırma içinde olmaktadırlar.

Gebeliğin ilk haftalarında vücutta neler oluyor tüm kadınların hamile kalmadan en fazla merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bir bebek sahibi olmak hemen hemen tüm kadınların en önemli isteği olmaktadır. Bundan dolayı hamilelik öncesi, hamilelik dönemi ve sonrası hakkında devamlı olarak araştırma içinde olmaktadırlar.

Hamilelik İlk Haftası Ne Zaman Başlar?

Anne olmak isteyen kadınların en fazla sorduğu soruların başında gelen ve her zaman doğru cevapları bulmak için uzman yardımı alınan hamilelik ilk haftası ne zaman başlar sorusu olmaktadır. Hamileliğin ilk haftası gebelik belirtilerin ilk anından itibaren başlayan süredir. Bu durumdan anne adayının bile haberi olmayan değişimler vücudunda ilk anda başlarken bu süre içinde anne adayının ruhsal değişimleri kendini yorgun hissetmesi ve yemek düzeninde oluşan değişiklikler kendini göstermektedir.

İlk hafta adet gecikmesi ya da bebeğin yerleşme kanaması ile anlaşılmaktadır. Bu belirtilerin olmaması durumunda ilk haftanın diğer haftalardan hiçbir farkı olmamaktadır. Hamileliğin ilk haftası tıbbi bir süreç ile anlaşılması mümkün olmaktadır.

Hamilelikte İlk Hafta Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak hamilelik 9 ay devam eden uzun ve zorlu bir süreç olmasına rağmen bütün kadınların en fazla istedikleri annelik duygusu olmaktadır. Bu dönem içinde hemen hemen tüm kadınlarda yaşanan belirtiler aynı olabilmektedir. Özellikle ilk haftalarda yaşanan tüm değişiklikler pek çok kadının en zorlu sınavı gibi olmaktadır. Kadınların ilk hafta hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişiklikler göstermektedir. Ancak genel olarak hamilelikte ilk hafta belirtileri şunlardır;

  • Adet gecikmesi,
  • Halsizlik ve yorgunluk,
  • Göğüslerde oluşan hassasiyet,
  • Uyuma isteği,
  • Kokulara karşı duyarlılık,
  • Ağızda değişik tat,
  • Değişen ruh hali,
  • Mide bulantıları,
  • İdrara çok sık çıkma gibi belirtiler en sık görülenlerdir.

Hamilelik hesaplaması yapılırken doktorlar son adet döneminin ilk günü bebeğin gelişinin ilk günü olarak takvime işaretlenir. Son adetin üzerinden 40 hafta sayılarak doğum haftası planlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu