Yaşam

Erken Emekli Nasıl Olunur Ne Yapmalıyım, Şartları Nelerdir?

Minyonlarca çalışan insanlar ne zaman emekli olacağını merak ederken yasalarımız bazı erken emekli imkanlarını sunmaktadır.

Erken emeklilik olmak için bazı belirleyici birçok etmen olmakla birlikte gerekli koşulları sağlamayan vatandaşların erken emeklilik seçeneği yoktur. Bundan dolayı erken emeklilik için sigorta başlangıcının ne zaman olduğu erken emeklilik isteğinde bulunan kişinin cinsiyeti sigorta borçlanması ve bunun gibi hususlar belirliyici noktada durmaktadır.

Erken emeklilik pek çok vatandaşın isteği olmakla birlikte emeklilik şartlarının değişmesine bağlı olmakla beraber bu seçenek belli bir kesim için mevcut olmaktadır.erken emeklilik olmak için çocuk ya da askerlik borçlanması belli bir tarihten önce sigorta girişinin olması ve ya belli bir yüzdenin üzerinde sağlık sorunu olması ve bu gibi nedenler olmalıdır.

Erken Emeklilik Nedir?

Erken emeklilik; emeklilik için gereken prim günü ve yaş sınırlarının normalden daha az sürede yerine getirmesini ifade etmektedir. Fakat bu şartların en kısa sürede yerine getirilmesi için belirli bazı koşullar olmaktadır. Erken emeklilik için gerekli koşullar; erken emeklilik isteğinde bulunacak duruma göre farklılık göstermektedir. 1999 yılından önce sigorta girişi olan kişilerin erken emeklilik talebinde aranan koşullar ile çocuk borçlanmasına bağlı olarak erken emeklilik talebinde aranan koşullar değişmektedir.

erken emekli

Emeklilik Hesaplamasında Önemli Noktalar Nelerdir?

Emeklilik hesaplanmasında ana iki etmen vardır. Yaş konusu ve sigorta konusu emekli olabilmek için sağlanması gereken iki ana kural olmaktadır. Bununla beraber yaşı dolduğu halde sigorta günü dolmamış olan kişi veya tersi prim günü tam yaşı dolmamış olan kişi yaş engeline takılan kişiler olmaktadır. Bu iki unsurun bir arada tamamlanmış olması halinde emeklilik gerçekleşmektedir.

Erken Emeklilik Hangi Durumlarda Oluşmaktadır?

Erken emeklilik pek çok değişik haller için söz konusu olmaktadır. Bilinmesi gereken erken emeklilik alternatifi olan bazı gruplardan ve belli kurallara uymaları gerekir. Bu koşullar;

  • Doğum borçlanması yapan kişiler,
  • Askerlik borçlanması yapan kişiler,
  • Belli bir oranın üstünde sağlık ve engeli olan kişiler,
  • Çalıştığı işin yıpranma payı çok yüksek olan kişiler olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu