Anne-Çocuk

Hamilelikte Kadınlar Neden Aşerir?

Hamilelikte aşermek bazı kadınlar çok yoğun yaşanırken bazılarında ise hafif seviyede geçmekte olup bunun nedeni merak edilmektedir.

Hamilelikte aşermek anne adayının fark tatlarda yiyecekleri yeme arzusunu ifade eder. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların yaklaşık %85’i gebelik boyunca en az bir yiyeceğe istek duymuştur. Bunun tam olarak neden kaynaklandığı net olarak bilinmese de kandaki şeker seviyesinin değişmesi ve hormonlar ile alakalı olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik döneminde artan östrojen hormonu ile birlikte kadınları tat ve koku kabiliyetleri daha da artmaktadır. Buna göre anne adaylarının %40’ı tatlı yiyecekler, %33’ü ise tuzlu yiyecekler istemektedir. Geriye kalan kısım ise baharatlı yiyeceklerden meydana gelmektedir.

Hamilelikte En Çok Aşerilen Besinler Nelerdir?

Hamilelik döneminde aşerilen besinler çeşitlilik göstermektedir. Bazı kadınların bu dönemde buz, temizlik malzemeleri sigara izmariti bile istediği görülmektedir. Bu durum genellikle vücuttaki özel bir durumun varlığı ile ilişkilendirilmektedir.

Anne adaylarının en çok istediği yiyeceklere bakıldığında bunlar arasında çikolata, şekerli gıdalar, dondurma ya da buz, meyve, baharat, limon, acı biber, kahve ve kahve çekirdeği, turşu ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle şekerli gıdalar büyük bir oranı meydana getirmektedir.

Eğer anne adayı yoğun bir tada ihtiyaç duyuyorsa bu durumda turşu isteği daha fazla olmaktadır. Eğer anne adayının mide problemi varsa bu durumda acı, baharat, limon tüketimi konusunda daha dikkatli olması gerekecektir.

Hamilelik Döneminde Aşerme

Çiftler hamilelik döneminde aşerme konusunda farklı tecrübelere sahip olmaktadır. Bu süreçte bazı anne adayları standartların dışında besin talep edebilmektedir. Eğer sağlıksız besinlerin tüketimi isteniyorsa bu durumda anne adayının buna alternatif besinlere odaklanması sağlanmalıdır. Aynı zamanda gün içinde kahvaltı öğününü atlamak gebelerin aşerme isteğini olumsuz olarak etkileyecek, bu istek daha da artacaktır.

Hamilelikte aşerme durumu genellikle ilk üç ayın sonunda geçmektedir. Eğer beşinci ay bitmesine rağmen hala anne adayında besin isteği devam ediyorsa genellikle bu durum psikolojik olarak nitelendirilmektedir. Aşerilen besinler sağlıklı dahi olsa bunların aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir. Aksi bir durum olduğunda doktora başvurmakta yarar vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu