Anne-Çocuk

Şeker Tüketiminin Çocuk Sağlığına Etkisi!

 

Şeker tüketimi hem çocuklar hem de yetişkinler için giderek vazgeçilmez bir durum haline dönüşmektedir. Bu durum özellikle çocuklarda şeker çeşitli sonuçlara neden olmaktadır.

Şeker tüketimi çocuk sağlığı üzerinde birçok etkiye yol açmaktadır. Neredeyse çocukların tamamının sevdiği şeker ve çikolatalar onlarda çeşitli sağlık sorunlarını meydana getirmektedir. Bunların başında diş çürükleri gelmektedir.

Diş çürümesi şeker tüketimi ile tetiklenen ve giderek artan bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Normal şartlarda diş temizliği ile çürümeye engel olunsa da şeker tüketimi çürümeyi tetiklemektedir. Bundan dolayı çocuklar şeker tüketiminden uzak tutulmalıdır. İçerisinde yüksek miktarda şeker bulunan meyve suları, gazlı içecekler, yapışkan şekerlemeler uzak durulması gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

Şeker Tüketiminin Çocuklara Zararları

Aşırı şeker tüketiminin en önemli etkilerinden biri de obezitedir. Çağın önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite şeker tüketiminin çocuklara zararları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Obezitenin erken başlangıcında çocukların beslenme düzeni içerisinde yer alan işlenmiş şekerler önemli etkiye sahiptir. Bundan dolayı özellikle anne babaların bu konuda dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Şeker tüketiminin çocuklara etkileri içerisinde davranışlar durumlar da bulunmaktadır. Buna göre işlenmiş şekerler tüketildiğinde çocuğun kan şekeri seviyesinde artış meydana gelmektedir. Glikoz seviyesi düştüğünde çocuk bunu telafi etmek için fazla miktarda adrenalin hormonu salgılamaktadır. Bu da çocuklarda hiperaktivite adı verilen durumun yaşanmasına neden olmaktadır.

Çocuklarda şeker tüketimi konusunda en önemli görev anne babalara düşmektedir. Bunun için tüketilen şeker miktarına mutlaka kısıtlama getirilmelidir. Bu sınır şekerin etkileri göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Bu sayede çocuk sağlığı kontrol altına alınmakta ve şekerin yol açtığı olumsuz etkiler en aza indirilerek daha sağlıklı bireyler yetiştirilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu