Sağlık

Diyabete Neden Olan 10 Etken Nelerdir?

Diyabete Neden Olan 10 Etken Nelerdir? Diyabet günümüzde her 40 yaş üzeri her 5 kişiden birinde,  her 60 yaş üştü 3 kişiden birinde görülmektedir.

Diyabete Neden Olan 10 Etken Nelerdir? Ülkemizde oldukça yaygın olan bu hastalığın nedenlerini bu yazımızda sizlerle paylaştık. İşte diyabete neden olan 10 etken..

1-Fazla Kilo

Fazla kilo alma diyabetin nedenlerinden biridir. Vücutta aşırı yağ birikmesi obeziteyi meydana getirmektedir. En temel etken de budur. İlk kuralı da bu kilolardan kurtulmaktır.

2-Hareketsizlik

Modern çağda giderek azalan aktiviteler diyabetin olmasına neden olmuştur. Fiziksel aktivitelerin olmaması bir etkendir. Hareketlilik her zaman üst seviyede olsun. Haftada 3 gün yürümek oldukça faydalıdır. Kilo problemi olan kişiler için kesinlikle yararlıdır.

3-Yanlış Beslenme

Hem karbonhidrat hem de yağ oranı fazla olan gıdaların olması kilo almasına sebep olur. Yanlış beslenme alışkanlıklarından kurtulmak için diyet yapabilirsiniz. Bu şekilde kilo almaktan kaçınmış olursunuz. Bu tür gıdaları tüketilmemesi gerekir.

4-Bazı Hastalıklar ve İlaçlar

Bazı ilaçların yağlarının fazla olması diyabet için risk olduğunda bunun için tedavi ve kontrol oldukça önemlidir. Diyabetin olmasına büyük etkenlerde hapların kullanılmasıdır. Bazı ilaçlar metabolizmayı oldukça olumsuz etkilemektedir. Diyabetin ortaya çıkışına zemin hazırlar.

5-Kronik Stres

Kronik stres vücutta direncin artırmasına sebep olur. Sürekli stres olması obezite artmasına sebep olur. Kalp ya da damar hastalıkları için kişileri risk grubuna girer. Gece horlama ile uyku esnasında nefes durması stres riskini artırır. Tedavi edilmesi gerekir.

6-Kentleşme

Giderek kırsaldan kente göç oluşması ve şehirde kalan kişiler için ayrı bir kilo artışına sebep oluyor. Kişinin fiziksel aktivitelerin şehrin kargaşasında giderek azalıyor. Bu şekilde de obezite ya da diyabet eğilimini oldukça artırıyor.

7-Sporun Yapılması

Daha önce yapılan sporla ve yakılan kalorilerin sonradan yağ olarak gelmesi obeziteye bir diğer sebep ise diyabete sebep olmaktadır. Eğer bir sporcuysanız ve her zaman kullanıyorsanız sürekli egzersizler ile de sağlığınızı daha da koruyabilirsiniz.

8-Çocukluk Çağı Obezitesi

Çocukluk çağında obezite nedenlerin başında sıkça kullanılan fast-food beslenmedir. Şekerli ya da hareketsizlik de diğer sebeplerdir. Çocuklara doğru ve sağlıklı beslenme teşvik için önemlidir.

9-Sık Gebelik

Sık gebelik ile değişen hormonlar annenin metabolizmasını oldukça zorlayan ve artıran bir durum olmuştur. Metabolizması daha yatkın olan kişiler için diyabete yönlendirmesine sebep olmuştur. Gebelikte yaşanan şeker yükselmesi diyabet riskini oldukça artmaktadır.

10-Genetik Yatkınlık

Diyabette en önemli etkenlerden biri de kesinlikle genetik yatkınlıktır. Genetik olan ailelerde bu riski azaltmak için diyet ve spor yapmak oldukça mümkündür. Sağlıklı yaşamla bunun önüne geçebiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu