Sağlık

Diyabet Tedavisinin Önemi

Diyabetin devamlı olarak kontrol altında tutulmasının önemini açıklayan uzmanlar diyabet problemi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Kan şekerinin yükselmesi olarak bilinen diyabet sorunu Türkiye’de 20 yaş ve üzeri insanların %10’nun görülmektedir. Diyabetin daha da yaygın hale geldiğini ve önlem alınmaması durumunda çok ciddi sağlık problemlerini yol açabileceğini açıklayan pek çok uzman diyabetin mutlaka kontrol altında tutulmasının gerektiğini açıkladı.

Diyabetin Nedeni

İnsülin, kan şekeri oranının düzenlenmesi konusunda büyük rol oynayan bir hormon olarak yer almaktadır. Bununla beraber pankreasın beta hücreleri üzerinde salgılanmış olan hormonların en önemlilerinden bir tanesidir. Ancak pankreas yeterli oradan insülin hormonu üretememesi durumunda veya hormonu etkin olarak kullanamazsa glikoz kanda birikmekte ve şeker oranını yükseltmektedir. Eğer kan şekeri kontrol altına alınmaması durumunda organları ciddi anlamda tehlikeye sokmaktadır.

Ortaya Çıkan Problemler

Kan şekeri değerleri üzerinde göz ve retinanın etkilenmesiyle görmede bozukluklar meydana gelmektedir. Diyabet hastası erkekler üzerinde sık karşılaşılan cinsel problemlerden bir tanesi sertleşme sorunudur. Bu problem insanların evliliğini tehlikeye atmakta ve hastayı psikolojik olarak etkilemektedir. Uzun seneler diyabet hastalığı ile boğuşmaya devam eden ve kan şekerini kontrol altında tutamayan insanlar damar tıkanıklığı ile karşı karşıya kalmaktadır. Diyabet nedeniyle eğer böbrek damarları etkilenmesi durumunda ciddi böbrek problemleri ortaya çıkarmaktadır. İlerleyen zamanlarda böbrek yetmezliği problemi dahi neden olarak hastayı diyalize mahkum etmektedir.

Diyabet nedeniyle sinir uçları etkilenmesi durumunda nöropatik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Hastada şiddetli ağrılar görülmekte ve his kaybı ortaya çıkabilir. Doğru beslenme alışkanlığı ve ilaç tedavisi ile şeker değerlerinizi de kontrol altında tutmanızı sağlamaktadır. Kan şekeriniz ayarlı olması durumunda yaşam kalitenizi ve yaşam sürenizi sizde arttırabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu