Anne-Çocuk

Çocukların Var Olan Merak Duygusu Okullar Yüzünden Köreliyor Mu?

Günümüz eğitim sistemi içerisinde çocukların ilgilerini çeken konulara dair merak ettikleri soruları, okul içerisinde sormaları istenmektedir. Ancak bu durum çocukların merak duygusu körelmesine yol açabilmektedirler.

Merak duygusu, özellikle çocuk yaşlarda daha üst düzeyde olan bir duyudur. Ancak, eğitim sistemi içerisinde çocukların öğrenimlerini gerçekleştirdikleri okul içerisinde, ön planda testler ve ders hedefleri yer almaktadır. Bunların ön plana geçmesi, çocukların sorularının cevapsız kalması ve birçok öğrenme fırsatının da kaybedilmesine neden olmaktadır.

Çocuklar Soru Sormaya Teşvik Edilmelidirler

Çocukların okul ortamı içerisindeki soru sorma durumlarıyla alakalı olarak yapılan son araştırmalarda, çocukların soru sormalarına yönelik teşvik edilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, soru soran çocukların daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Michigan Üniversitesinde yer alan araştırmacıların yaptığı araştırmada, 6200 çocuğun merak seviyeleri incelenmiştir. Araştırmayı gerçekleştiren araştırmacıları çocuklarda merak duygusu gelişimi için, bebeklik, okul öncesi ve yeni yürüme dönemlerinde ebeveyn ziyaretleri ve anketler yaparak ölçmüşlerdir.

Bunların ardından okul çağına gelen çocukların matematik, okuma ve davranış becerileri incelendi. Yapılan incelemeler sonucunda, en meraklı olan çocukların, aynı zamanda okul ortamında da en iyi performansı sergileyen çocuklar olduğu tespit edilmiştir.

merak

Ekonomik Düzeyi Düşük Olan Çocuklarda Merak

Michigan Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bu araştırmanın baş araştırmacısı olan ve aynı zamanda akademisyen ve çocuk doktoru olan Dr. Prachi Shah; “Özellikle ekonomik olarak dezavantajlı ailelerden gelen çocuklarda merak teşviki büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü ekonomik açıdan oluşabilecek eğitim düzeyi farkı, anca ekonomik düzeyi düşük olan çocuklarda merakın teşvik edilmesiyle arttırılabileceğini belirtmiştir.”

Okul Merakı Gerçekten Köreltiyor Mu?

Bir çocuk yuvası müdürü olan Matt Caldwell, çocukların sorularına yanıt verilmemesi, onların merak duygularının köreleceğini belirtmiştir. Bunların nedenlerini ise şu şekilde sıralamıştır:

  • Çocuklar, yetişkinlerin nesnelerle yapmış oldukları şeyleri taklit etmeye bayılmaktadırlar.
  • Nesnelerin ve insanların işleyiş biçimleri, çocukların dünyayı merak etmelerine yol açmaktadır.
  • Çocukların okul ortamı içerisinde merak ettikleri şeyleri soramamaları, onların merak duygu körelmesi yaşamalarına ve eğitim- öğretim hayatları içerisinde başarı düzeylerinin düşmesine yol açmaktadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu